Samotný koncept in vitro gametogenézy (IVG) znie ako technológia z vesmíru. Cieľom je vziať somatické bunky („normálne“ bunky) a zmeniť ich na gaméty (reprodukčné bunky). Potom sa pomocou týchto umelých spermií a vajíčok vytvára embryo.
„Ak by sme boli schopní vytvoriť umelé gaméty, ktoré sú zdravé a životaschopné, mohli by sme vrátiť biologický čas,“ vysvetlila Jansa-Perezová. Taktiež by to poskytlo vzrušujúcu možnosť pre páry rovnakého pohlavia a ľudí, ktorí nie sú schopní produkovať životaschopné vajíčka alebo spermie.
Avšak odborníci poznamenávajú, že táto technológia je ešte ďaleko od pripravenosti a prichádza s radom potenciálnych problémov.
„Existuje veľa regulácií týkajúcich sa výskumu ľudskej embryológie a väčšina počiatočných štúdií bude musieť pracovať s modelmi zvierat,“ poznamenala reprodukčná endokrinologička Kassie Bolligová, MD, FACOG. „Ak to funguje tu, neznamená to nutne, že by to fungovalo s ľuďmi,“ varovala.
V Japonsku v súčasnosti vedci študujú túto technológiu na myšiach a jeden z vedúcich výskumníkov týchto úsilia, Katsuhiko Hayashi, PhD, z Osackej univerzity, predpovedá, že budeme mať vajíčko na oplodnenie u človeka do 5–10 rokov, ako zdôraznil v rozhovore pre médiá.
Avšak stále ostávajú otázky. „Budú sa dať oplodniť a vypestovať do embryí? Budú mať embryá dobrú kvalitu? Tieto otázky a etické dôsledky sú nekonečné,“ povedala Bollig.
Pokiaľ ide o Jansa-Perezovú, teší ju možnosť dávať párom všetkých sexuálnych a genderových identít deti, ktoré sú geneticky s nimi spojené, ale zdôraznila, že toto je ešte ďaleko: „Nie je to na zajtra.“
Okrem nepretržitých vedeckých prelomov, existujú veci, ktoré ľudia môžu urobiť aby zvýšili pravdepodobnosť, že otehotnejú prostredníctvom IVF?
Životné faktory
Podľa nedávnych výskumov, všeobecné zdravé životné praktiky — ako je zdravá strava, pravidelné cvičenie, zvládanie duševného zdravia a udržiavanie primeraných hmotností — môžu pomôcť. Faktory, ktoré boli spojené s vyššími úspešnosťami IVF, zahŕňajú:
- udržiavanie miernych hodnôt indexu telesnej hmotnosti (BMI)
- zdravá strava
- užívanie kyseliny listovej
- cvičenie v miernom intenzite
- očkovanie
- vyhýbanie sa tabaku a alkoholu
- zvládanie úrovne stresu
- vyhýbanie sa chemikáliám ako pesticídy a organické rozpúšťadlá.
Vek a povedomie
Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že kľúčovým faktorom je správny čas.
„Vek je rozhodne najdôležitejším faktorom odpovede na cyklus IVF a potenciálu na živé narodenie,“ povedala Bolligová. A aj výskum súhlasí: Pôrodnosť postupne klesá v staršej vekovej skupine, pričom tie ženy, ktoré majú 18–35 rokov, majú pomerne 33% šancu na živé narodenie a 43–50-ročné majú šancu len 4%.
Aj keď sa práve nechystáš na tehotenstvo, vedieť o svojom stave plodnosti a možnostiach je kľúčové.
Keďže ľudia začínajú rodiny čoraz neskôr, vedieť o možných problémoch s plodnosťou vopred môže ľudí povzbudiť, aby urobili rozhodnutia, ktoré sú pre nich správne.