Podľa Jansa-Perezovej je potreba veľa času na zhromažďovanie dôkazov, ich analýzu a zistenie, do akej miery môže určitá technológia alebo zmena životného štýlu skutočne urobiť rozdiel. A niekedy nadšení predajcovia predkladajú sľubné nálezy ako preukázané výsledky.
„Na trh prichádza veľa vecí s obmedzeným výskumom a predávajú sa pacientom, aj keď nemáme dosť dôkazov,“ varovala. „Toto je oblasť, kde môžeme predávať veľa vecí pacientom a oni ich kúpia, pretože sú zúfalí urobiť čokoľvek na zvýšenie svojich šancí.“
Jedna oblasť výskumu, ktorá ju však veľmi zaujíma? Použitie AI na výber embryí.
Klinickí embryológovia bežne vyberajú embryá na základe morfológie a svojej vlastnej skúsenosti. Nová technológia s použitím AI modelov by mohla znížiť subjektivitu, ušetriť čas a zvýšiť úspešnosť.
„Ak môžete urobiť [ten proces] automatický a objektívny, je to skvelá vec,“ povedala Jansa-Perezová. Avšak zdôraznila, že aj keď ju existujúci výskum vzrušuje, stále máme čo zlepšovať.
„Myslím si, že potrebujeme pokračovať vo vývoji technológie a robiť riadne štúdie, aby sme dokázali, že tieto systémy skutočne zlepšujú spôsob, akým vyberáme embryá,“ upozornila.
Je IVG cestou vpred v fertilizačnom výskume?
Použitie AI na výber embryí môže zvýšiť úspešnosť, ale vznáša to aj etické otázky. Podľa niektorých nedávnych výskumov sa technológia pohybovala rýchlejšie ako etické, sociálne a regulačné témy, a to môže predstavovať problémy pri schvaľovaní širšieho použitia.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)