Vedci tvrdia, že existuje prirodzená hranica ľudského života, ktorú nedokážeme prekonať, ani keby sme v starobe zostali zdraví. Hoci priemerná dĺžka života stále rastie, odborníci veria, že existuje limit, ktorý neprekonáme. Maximálny vek, ktorý považujú za teoreticky možný, sa pohybuje okolo 150 rokov.
Na konci 18. storočia biológovia odhadovali, že ani v dobrom zdravotnom stave nie je človek schopný žiť viac ako 100 rokov. Informuje portál zdravie.pluska.sk. S rastúcou kvalitou života a pokrokom v medicíne sa však predpokladaná maximálna dĺžka života postupne posúvala – najprv na 110, potom na 115 a napokon na 120 rokov. Túto hranicu prekonala Francúzka Jeanne Calment, ktorá v roku 1997 dosiahla 122 rokov a 164 dní, čím sa stala držiteľkou rekordu v ľudskej dlhovekosti.
Vďaka genetike a poznatkom o mechanizmoch starnutia dnes odborníci nevylučujú, že človek môže žiť ešte dlhšie ako Jeanne Calment. Singapurskí vedci sa v odbornom časopise Nature pokúsili prísne vedeckým spôsobom určiť teoretický limit dĺžky ľudského života. Analyzovali procesy starnutia, vrátane výsledkov krvných testov a miery fyzickej aktivity, na veľkých vzorkách Američanov a Britov. Zistili, že so stúpajúcim vekom sa schopnosť tela zotaviť sa po zdravotných komplikáciách výrazne spomaľuje.
Ako dlho potrebujeme na obnovu síl?
Vo veku okolo 40 rokov trvá zotavenie z ochorenia zhruba dva týždne, no po 80-tke je už tento čas v priemere šesť týždňov, a vo veku 90 rokov sa predlžuje na viac ako osem týždňov.
S pribúdajúcim vekom sa čas potrebný na regeneráciu z akéhokoľvek zdravotného problému stále predlžuje a čoraz menej času prežívame v optimálnom fyziologickom stave, vysvetľuje Timothy Pyrkov, autor štúdie.
Po dosiahnutí istého veku ľudia postupne strácajú schopnosť zotavovať sa, a to aj vtedy, ak netrpia bežnými chronickými chorobami vyššieho veku.
„Schopnosť organizmu zotavovať sa postupne oslabuje a napokon úplne zaniká, pričom kritický bod nastáva medzi 120 a 150 rokmi, čo vedci považujú za maximálny limit ľudskej dlhovekosti,“ uvádzajú odborníci. Tento limit je dôsledkom biologických obmedzení ľudského tela, ktoré sa už nedokáže obnovovať ani pri ideálnych podmienkach.
Treba sa zmieriť s tým, že 150 rokov je maximum
Hranica 150 rokov predstavuje biologický strop, ktorý určuje maximálnu dĺžku ľudského života. Pravdepodobnosť, že niekto túto hranicu prekročí, je extrémne nízka, a dokonca ani nové technológie ako klonovanie buniek, génová terapia či regeneratívna medicína zatiaľ nenaznačujú možnosť ďalšieho predĺženia. Ale ak by to bolo možné, naozaj by ste chceli žiť tak dlho?