Ak užívaš tieto lieky, vyhýbaj sa slnku. Reakcie tela môžu byť rôzne

Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/aleksandarlittlewolf cookie_studio
Reklama

Pri užívaní niektorých liekov sa odporúča obmedziť pobyt na slnku. Pokožka môže byť pri užívaní niektorých liekov citlivejšia na slnečné či ultrafialové svetlo. Môže to viesť k vyrážkam, začervenaniu, opuchom či popáleninám. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na sociálnej sieti. 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv apeluje tiež na ľudí, aby pri daných liekov čo najviac obmedzili pobyt na slnku. Negatívne to môže ovplyvniť aj dlhodobé kožné ochorenia, napríklad atopickú dermatitídu, psoriázu alebo herpes.

Aké sú to lieky?

„Medzi lieky, ktoré spôsobujú takúto citlivosť, patria napríklad niektoré antibiotiká, retinoidy, antidepresíva, antiepileptiká, onkologické lieky, lieky na tlak, cukrovku a vysoký cholesterol, protizápalové lieky vrátane tých voľnopredajných, masti a krémy, rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného,“ priblížili na sociálnej sieti.

Pacienti môžu informácie o tom, či liek spôsobuje zvýšenú citlivosť na slnko, nájsť v príbalovom letáku. „Prípadne sa spýtajte vášho lekárnika,“ odporučil ŠÚKL.

Slnku sa vyhni

Na ľudí apeloval, aby pri užívaní týchto liekov obmedzili pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere. „Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa, a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka,“ dodal.

  • nevystavovať sa slnku v čase poludnia,
  • mať vzdušné oblečenie, ktoré zakrýva ruky aj nohy,
  • nosiť pokrievku hlavy,
  • nosiť slnečné okuliare,
  • používať opaľovací krém s vyšším faktorom.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie