Hnev je zlý pre vaše srdce. Vedci zistili, že hnev je jedinečný od iných bežných negatívnych emócií, ako je smútok alebo úzkosť, čo sa týka jeho účinkov na zdravie ciev. A hoci tieto účinky môžu byť krátkodobo reverzibilné, opakované záchvaty hnevu môžu z dlhodobého hľadiska zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Zistenia boli zverejnené v časopise Journal of the American Heart AssociationTrusted Source a vrhli viac svetla na zložitý vzťah medzi duševným a fyzickým zdravím.
„Zistili sme, že hnev, ale nie iné emócie, ktoré sme študovali, mali nepriaznivý vplyv na zdravie ciev. Takže v hneve je niečo, čomu hovorím ‚kardiotoxické‘. Takže je to možný mechanizmus, prečo pocity hnevu môžu byť spojené so zvýšeným rizikom srdcových chorôb,“ povedal Daichi Shimbo, kardiológ a profesor medicíny na oddelení kardiológie.
Abinash Achrekar, výkonný podpredseda medicíny v oddelení kardiológie na Univerzite v Novom Mexiku, ktorý nebol spojený s výskumom, ho označil za „fantastický“. „Odmerali spôsob, ako sa pozrieť na našu vaskulárnu biológiu, ako zdravo fungujú naše bunky, s niečím, čo je pre ľudskú bytosť také bežné: emocionálny stav,“ povedal.
Hnev môže znížiť funkciu ciev
Shimbo a jeho tím zaujali k svojmu výskumu multidisciplinárny alebo translačný prístup. Translačný výskum sa často opisuje ako „od lavice k lôžku“ alebo ako preklenutie priepasti medzi laboratórnou vedou a aplikáciou v reálnom svete.
Ich cieľom bolo preskúmať vzťah medzi emocionálnym stavom a zdravím endotelových buniek, čo je celkový indikátor zdravia ciev. Endotelové bunky lemujú vnútro krvných ciev a sú základným mechanizmom na udržanie zdravého prietoku krvi v celom tele.
„Naše krvné cievy nie sú len trubice; sú to aktívne orgány, ktoré sa samy modulujú a fungujú tak, že buď zlepšujú, alebo niekedy zhoršujú naše celkové kardiovaskulárne zdravie,“ povedal Achrekar.
Štúdia zahŕňala 280 zdravých dospelých účastníkov, ktorí boli náhodne rozdeľovaní do jednej zo štyroch „úloh na určenie emócií“. Počas emocionálnej spomienky sú účastníci požiadaní, aby preskúmali spomienky a skúsenosti spojené s danou emóciou. V tomto prípade boli účastníci randomizovaní do skupín „hnev“, „úzkosť“, „smútok“ a „emocionálne neutrálny stav“.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)