fbpx

Policajti prehovorili o šikane: Ak policajt vyčnieva z radu, nájdu si spôsob, ako ho odstrániť

Na snímke minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, FB/Polícia SR

V policajnom zbore chýba takmer tritisíc policajtov a ďalších 400 je na odchode. Policajti poukazujú na nízke platy, zlé pracovné podmienky a šikanózne správanie nadriadených. Mnohí tvrdia, že disciplinárne postihy sú udelené bez dôvodu a často sú spojené so znížením platu. Podľa nich je spúšťačom vzoprenie sa nadriadeným. Informuje rtvs.sk.

„Ak policajt začne vytŕčať z radu a nie je dostatočne lojálny, vždy sa nájde spôsob, ako ho odstrániť,“ uviedol predseda Nového odborového zväzu polície Vojtech Klučarovský.

„Začalo to už pred mnohými rokmi. Dovolil som si oponovať svojim priamym nadriadeným, pričom som vždy vystupoval v súlade so zákonom,“ dodal jeden z policajtov.

Mal som služobný úraz a hneď po nástupe ma poslali na psychotesty, ktoré som odmietol, pretože som videl nezákonnosť,“ prezradil policajt Vladimír Gažo.

Nezhody s nadriadeným pokračovali, pričom ho potrestal znížením platu najprv o desať percent a neskôr o pätnásť percent na tri mesiace. „Toto je bežná taktika nadriadených voči policajtom, ktorí sa odvážia vyjadriť svoj názor,“ potvrdil právny zástupca poškodených policajtov Marián Jusko.

Ako jeden z mála policajtov to nevzdal a obrátil sa na súd so žalobou.

„Súd žalobu uznal v plnom rozsahu a rozhodnutie zrušil,“ informoval Jusko.

„Vo všetkých prípadoch, kde súd zrušil naše rozhodnutia, sme postupovali podľa odporúčaní súdu,“ uviedol riaditeľ obvodného oddelenia PZ v Novom Meste nad Váhom, Jaroslav Číž.

„Neboli sme informovaní o tom, že to vzali na vedomie,“ podotkol Gažo. Inšpekcia eviduje desiatky podnetov od policajtov, ktorí upozorňujú na šikanózne praktiky nadriadených.

Za posledných päť rokov sme prijali 150 podnetov, z ktorých asi 20 bolo opodstatnených,“ povedala hovorkyňa Úradu inšpekčnej služby, Andrea Dobiášová.

„Policajný zbor je veľmi početná organizácia, a preto problém šikany alebo bossingu, ktorý s tým súvisí, musíme riešiť,“ reagoval prezident Policajného zboru SR, Ľubomír Solák.

„A ja sa pýtam, či je správne, že pri dnešnom nedostatku policajtov hádžeme týchto policajtov cez palubu?“ skonštatoval Klučarovský.

Musíme identifikovať problém, prípadne zodpovedných za jeho vznik a vyvodiť z toho dôsledky,“ vyhlásil Solák.

Ministerstvo vnútra plánuje zriadenie policajného ombudsmana, ktorý by mal riešiť aj takéto problémy v policajnom zbore.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie