fbpx

Ak Julian Assange zomrie v base, kyselina zničí Picassa, Rembrandta aj Warhola, vyhráža sa aktivista

Vľavo na snímke Andrei Molodkin, vpravo na snímke Julian Assagne. Zdroj: X/Michell45064244, _GirlMaher_

Ak bude Assange prepustený z väzenia, umelecké diela sa vrátia ich majiteľom, dodáva Molodkin. Pripúšťa, že „mnohí zberatelia sa skutočne boja“ náhodného úniku kyseliny. Trvá však na tom, že práca na konštrukcii špeciálneho kontajnera bola vykonaná „veľmi profesionálne“.

Molodkin tiež hovorí, že keby bolo umenie zničené, necítil  by„žiadne emócie“, pretože „sloboda je oveľa dôležitejšia“.

„Považoval som za dôležité, aby som spáchal niečo, na čom mi záleží. Nedaroval som niečo, čo som našiel v kúte môjho ateliéru. Daroval som dielo, ktoré mi je veľmi drahé a hovorí o slobode, cenzúre,“ hovorí umelec Franko B, ktorý prispel svojou tvorbou do Molodkinovho trezora. „Je to dôležité. Je to malé gesto v porovnaní s tým, čo urobil Assange a čím si prechádza.“

Andrej Molodkin sa minulý rok dostal na titulky novín po tom, čo predával kópie memoárov princa Harryho nasiaknuté krvou. Umelec tiež premietol na Katedrálu svätého Pavla sochu naplnenú krvou Afgancov. Molodkin tak protestoval proti Harryho poznámkam v jeho knihe o počte zabití v Afganistane.

Pred Majstrovstvami sveta v Katare Molodkin odhalil repliku trofeje Svetového pohára, ktorá sa pomaly plnila ropou. Mala symbolickú cenu 150 miliónov dolárov – ide o hodnotu, ktorá zodpovedala sume, údajne vynaloženej na úplatky a provízie funkcionárom FIFA.

Molodkin tiež predstavil sochu Bieleho domu, ktorá mala obsahovať rádioaktívnu krv mužov narodených v Nagasaki – pre pripomienku 77. výročia zhodenia atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki.

V roku 2022 zase ukázal sklenený portrét Vladimira Putina, naplnený krvou ukrajinských vojakov. Obraz umeleckého diela bol údajne vysielaný naživo v blízkosti moskovského Červeného námestia, keď Putin dohliadal na ruský pochod na Deň víťazstva.

„Čo je väčšie tabu – ničiť umenie alebo ničiť ľudský život?“ pýta sa Assangeho manželka. „Molodkinov projekt je umelecké dielo. Julianovo politické uväznenie je aktom skutočného terorizmu proti demokracii. Skutočným cieľom nie je len Julian Assange, ale aj právo verejnosti na informácie a budúcnosť možnosti brať moc na zodpovednosť. Ak demokracia zvíťazí, umenie zostane zachované – rovnako ako Julianov život.“

Assanga zadržiavajú vo väznici Belmarsh od jeho zatknutia v apríli 2019. Autora zatkli po tom, čo opustil ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne, kde v júni 2012 požiadal o politický azyl. Britská vláda schválila vydanie Assangea do USA v júni 2022.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie