fbpx

Ak Francúzsko vyšle na Ukrajinu svojich vojakov, nepôjdu do boja, spresnil minister

Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné počas spoločnej tlačovej konferencie s jeho marockým rezortným kolegom Násirom Búrítom v Rabate v pondelok 26. februára 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Podľa ministra zahraničných vecí Stéphana Séjourneho Francúzsko nepošle svojich vojakov na Ukrajinu, aby bojovali proti ruským inváznym silám. V takom prípade by podľa neho francúzske jednotky plnili špecifické úlohy, ako je odmínovanie, zaistenie ukrajinskej kybernetickej bezpečnosti alebo pomoc pri výrobe zbraní na mieste.

V prejave pred zákonodarcami v Paríži Séjourné spresnil vyhlásenie prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý v pondelok v odpovedi na otázku o možnom nasadení francúzskych vojakov na Ukrajine uviedol, že nič nie je vylúčené.

„Musíme zvážiť nové prístupy k podpore Ukrajiny, ktoré by zodpovedali jej špecifickým potrebám… niektoré formy našej podpory by si mohli vyžadovať prítomnosť jednotiek na ukrajinskom území bez toho, aby sa (príslušníci francúzskych ozbrojených síl) zapojili do bojov,“ povedal Séjourné.

Spojené štáty tiež zopakovali svoje stanovisko v reakcii na verejnú diskusiu v Európe. Prezident Joe Biden nepošle amerických vojakov bojovať na Ukrajinu, uviedla pre agentúru Reuters hovorkyňa Rady pre národnú bezpečnosť USA Adrienne Watsonová.

Slovenský premiér Robert Fico pred pondelkovou cestou do Paríža na summit o podpore Ukrajincov čeliacich ruskej invázii, ktorý zvolal Macron, uviedol, že niektoré členské štáty NATO a Európskej únie zvažujú vyslanie vojakov na Ukrajinu na základe bilaterálnych dohôd s touto východoeurópskou krajinou. Fico zároveň uviedol, že Slovensko by sa do takéhoto projektu nezapojilo.

Zostávajúce členské krajiny takzvaného Vyšehradu (Česká republika, Maďarsko a Poľsko) a budúci člen NATO Švédsko tiež popreli, že by mali v úmysle vyslať bojové jednotky na obranu Ukrajiny. Podľa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga sa vojenský blok neplánuje ani na úrovni celej aliancie.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval vyhlásením, že ak európski členovia NATO vyšlú na Ukrajinu svojich vojakov, konflikt medzi Ruskom a alianciou bude nevyhnutný.

Poľský prezident Andrzej Duda po skončení parížskeho samitu novinárom povedal, že o vyslaní západných vojsk na Ukrajinu sa viedla búrlivá diskusia, ale v tejto otázke nedošlo k žiadnej zhode a samotná otázka nevyvolala žiadne nadšenie.

Podľa kancelára Olafa Scholza Nemecko napríklad kvôli obavám z eskalácie napätia medzi Západom a Ruskom zatiaľ neposkytne Ukrajine riadené strely Taurus. Ich odovzdanie by si podľa neho vyžadovalo vyslanie nemeckého personálu na Ukrajinu.

Rakety Taurus môžu zasiahnuť ciele vzdialené až 500 kilometrov a niektorí nemeckí predstavitelia vyjadrili obavy, že Ukrajina by ich mohla použiť na útoky hlboko na ruskom území. Macron však povedal, že po pondelkovom samite sa vytvorí koalícia štátov, ktorá sa bude zaoberať dodávkami rakiet stredného a dlhého doletu Kyjevu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie