V Indii boli objavené rituály pochovávania slonov, pri ktorých členovia stáda ukladali mláďatá do zavlažovacích jám hlavou nadol a potom ich telá prikryli zeminou. Vedci zistili, že ázijské slony pochovávajú svoje mláďatá s nohami vyčnievajúcimi zo zeme, informuje o tom CNN.
V minulosti by sa slony zdržiavali väčšinou v lesoch, ale v posledných desaťročiach im to viac vyhovuje v oblastiach s prítomnosťou človeka.
Výskumníci v Indii po prvýkrát zdokumentovali, ako ázijské slony pochovávajú mŕtve mláďatá. Podľa štúdie sa päť mláďat našlo pochovaných na chrbte v odvodňovacích priekopách v čajových záhradách v severnom Bengálsku.
Zatiaľ čo africké slony sú známe tým, že pochovávajú mŕtve mláďatá, u ázijských slonov bolo toto správanie zdokumentované po prvýkrát, uviedol pre CNN autor štúdie Akashdeep Roy, výskumník z Indického inštitútu pre vedecké vzdelávanie a výskum.
Pohreb mohol byť veľmi dobre koordinovaný
Veľa náznakov ukazuje, že „pohreb“ mohol byť plánovaný a veľmi dobre koordinovaný. Podľa štúdie slony cielene umiestňovali telá potomkov do priekop tak, aby ich nohy smerovali nahor, ale spravili to tak, aby sa pohrebu mohlo zúčastniť čo najviac členov stáda. Dôkazom toho boli aj odtlačky nôh a stopy trusu viacerých jedincov pri „hrobe“.
Roy dodal, že položenie tela do priekopy a jeho následné zakrytie blatom je pre slony najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť pochovanie.
Záhada slonov
Podľa webu iMeteo.sk slony preniesli svoje mŕtve mláďatá k ľudským sídlam. Je to z dôvodu čajových plantáží, ktoré sú dobre zavlažované a práve to je perfektné miesto aj na rozklad.
Plantáže sú ďaleko od miest, kde sa ľudia často vyskytujú. Sú tam husté lesy. Podľa vedcov sú slony natoľko inteligentné, aby dokázali podmienky v krajine vyhodnotiť a plánovať.