fbpx

Aj svrbenie nôh dokáže odhaliť skryté CHOROBY. Kedy je ideálne navštíviť lekára?

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

Infekcia – zapálené rany môžu tiež svrbieť. Aj preto by každá rana mala byť dôkladne vyčistená, aby sa v nej nevytvoril zápal. Okrem bakteriálnej infekcie môžu byť pôvodcami svrbenia aj plesne, vírusy a niektorí parazity.

Mykóza (pleseň nôh) – svrbieť môžu aj povrchové mykózy. Svrbenie najčastejšie začína medzi prstami, môže sa objavovať aj pálenie a nepríjemný zápach. Koža v postihnutých oblastiach býva suchá alebo popraskaná, objavujú sa aj šupinaté škvrny, začervenanie alebo opuchy.

Pokiaľ máš podozrenie na pleseň nôh, začni s liečbou čo najrýchlejšie, pretože mykóza má tendencia sa pomerne rýchlo šíriť. Svrbiace miesta sa snaž neškrabať. Liečba zvyčajne začína antimykotickými roztokmi, gélmi alebo krémami. Až keď nezaberajú, môže lekár nasadiť perorálne antimykotiká.

Poruchy krvného obehu – svrbenie môže byť príznakom aj žilovej nedostatočnosti (neschopnosť žilovo-svalovej pumpy dolných končatín dostatočne odčerpať krv k srdcu).

V takom prípade je vždy nutné riešiť problém s lekárom. Liečba potom spočíva v úprave životného štýlu, kompresnej a lokálnej liečbe vo forme gélov, ale aj pomocou tabletiek. V ťažších prípadoch je riešením chirurgický zákrok.

Cukrovka – vysoká hladina glykémie vedie v priebehu rokov k poškodeniu periférnych nervov, ktoré môžu viesť k diabetickej neuropatiu.

Postihnutie sympatických vlákien vedie k absencii potenia v dolných končatinách, čím vzniká nerovnováha v regulácii hydratácie kože. Okrem svrbenia pacient zaznamenáva pocit chladu a pálenia. Hlavným terapeutickým cieľom je úprava hladiny glukózy v krvi, či už diétou, alebo pomocou liekov a inzulínu.

Problémy s obličkami – svrbenie patrí medzi jeden z veľmi častých príznakov pokročilého ochorenia obličiek, trápi aj veľa ľudí na hemodialýze. Príčin môže byť hneď niekoľko, jednak príliš vysoká hladina hormónu prištítnych teliesok, vysoká hladina fosforu v krvi či vápnik uvoľňovaný z kostí, ktorý sa ukladá v cievach, kĺboch ​​a koži, ale aj nedostatok železa a zadržiavanie odpadových látok metabolizmu tela.

U ľudí s chorými obličkami je na zmiernenie svrbenia veľmi dôležité sledovať rovnováhu vápnika a fosfátu v tele a v spolupráci s nutričným terapeutom vhodne nastaviť jedálniček.

Kožný B-bunkový lymfóm – ide o červenkastý alebo fialový novotvar, ktorý sa môže utvoriť aj na nohe a svrbieť. Keďže môže ísť o zhubný nádor, je vždy potrebné okamžite vyhľadať odbornú pomoc.

Existujú však aj ďalšie poruchy a choroby, ktoré môžu viesť k svrbeniu, napríklad obezita, hypertyreóza (nadmerná aktivita štítnej žľazy), psychogénny pôvod, lichenoidná amyloidóza (chronické, svrbivé kožné ochorenie). Prejaviť sa môže nežiaducimi účinkami liekov, ale tiež Hodgkinovým lymfómom (nádorové ochorenia lymfatického tkaniva) či iným nádorom.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie