fbpx

Aj Slovensko ohrozujú extrémne úhrny zrážok. Pripravte seba i domácnosť na povodeň

Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR/Maroš Černý, Roman Hanc)

Skontrolujte bezpečnosť svojho domova: Než sa vrátite do zatopenej oblasti, uistite sa, že je váš dom bezpečný a neohrozuje vás napríklad nestabilita konštrukcie, pokiaľ dom vyzerá zničene, určite zavolajte statika a do domu nechoďte.

Sušenie a odstraňovanie škôd: Pokiaľ dôjde k zaplaveniu, začnite čo najskôr vysúšať zasiahnuté priestory a zamedzte šíreniu plesní. Môžete si na pomoc zavolať profesionálov. Príprava, opatrnosť a nepodcenenie situácie môže viesť k ochrane vášho majetku aj zdravia.

Varuje aj vláda

V súvislosti s nepriaznivou situáciou počasia štátne orgány radia občanom, čo robiť v prípade, ak ich zasiahne mimoriadna situácia.

Vyzdvihujú, že pri vzniku povodne je potrebné chrániť predovšetkým zdravie a až potom majetok. Ľudia by sa mali riadiť pokynmi povodňových orgánov, polície a záchranárov a rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie. Vyplýva to z odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré zverejnili na sociálnej sieti.

Na občanov tiež apeluje, aby v takejto situácii pomohli starším, bezvládnym a deťom bez dozoru. „Pohybujte sa zásadne mimo zatopenej oblasti a nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Vyhýbajte sa elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom. Všimnite si možný únik plynu. Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Svieťte len baterkou,“ zdôraznil úrad.

Zároveň apeluje, aby ľudia počas povodní používali len zdravotne bezpečnú a spoľahlivo overenú vodu. „Nikdy nekonzumujte potraviny, ktoré prišli do styku s povodňovou vodou, kalom a bahnom,“ skonštatoval. Upozornil aj na potrebu dôkladnej hygieny. „Dôsledne dbajte na hygienu, najmä na starostlivé a časté umývanie rúk pred jedením a pitím, pred fajčením, pred a po použití WC,“ dodal.

Galéria

Na západnom a strednom Slovensku treba vo štvrtok počas celého dňa počítať so silnými dažďami. Vo viacerých okresoch Slovenska hrozia aj povodne. Výstraha druhého stupňa pred povodňami platí pre okresy Skalica, Senica, Myjava, Malacky, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica a Bytča.

Rovnako v okresoch Žilina – sever, Žilina – Rajčanka, Čadca a Kysucké Nové Mesto. Tiež v okresoch Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Prievidza. Prvý stupeň výstrahy meteorológovia vydali na Orave a v okresoch Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Trnava, Pezinok, Hlohovec, Piešťany a Bratislava.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie