fbpx

Aj Slovensko ohrozujú extrémne úhrny zrážok. Pripravte seba i domácnosť na povodeň

Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR/Maroš Černý, Roman Hanc)

Hrozba výdatného dažďa spustila opatrenia miest, ktoré začali napríklad s preventívnym vypúšťaním nádrží. Aj bežný smrteľník sa môže pred očakávaným extrémnym úhrnom zrážok zabezpečiť a zaistiť tiež svoje obydlie. 

Meteorológovia predpovedajú na najbližšie dni extrémne množstvo dažďa. Na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách, sa očakávajú trojciferné hodnoty zrážok.

Tak značný objem zrážok za krátku dobu nedokáže pôda absorbovať a je možné, že najviac tým utrpia nižšie položené oblasti. Na krajnom severozápade sú vydané výstrahy 2. stupňa pred dažďom. Predpokladá sa kumulatívny úhrn zrážok až do 180 mm.

Iné modely hovoria o výrazne vyššom množstve. Alpy, české Jeseníky či Beskydy sa majú pripraviť v najhoršom prípade až na 400 mm dažďa, informuje iMeteo.sk. Na niektorých územiach Slovenska, najmä na západnom či strednom Slovensku, to môže byť lokálne 200 a viac mm.

Nízko položené oblasti, obydlia v blízkosti riek či potokov môžu byť najviac postihnuté. Zatiaľ čo presný rozsah škôd nie je možné predpovedať, obyvatelia by mali byť pripravení na možné komplikácie a prijať preventívne opatrenia.

Na prívalové dažde a záplavy môžete pripraviť aj vašu domácnosť, píše Blesk. Základom je nepodcenená príprava na možný náhly nárast vody, ktorý môže poškodiť majetok, a zaistenie bezpečnosti vás aj vašich blízkych. Tu je niekoľko kľúčových krokov, ktoré by ste mali podniknúť:

1. Zabezpečte svoj domov

Skontrolujte odvodnenie a kanály: Uistite sa, že všetky odkvapy, zvody a odtokové kanály nie sú upchaté, aby dažďová voda mohla voľne odtekať.
Utesnite okná a dvere: Pokiaľ žijete v oblasti s rizikom záplav, utesnite okná a dvere, najmä v suteréne, aby sa čo najviac zabránilo vniknutiu vody do domu.
Zaistite cennosti a elektrospotrebiče: V najohrozenejších oblastiach premiestnite elektroniku, cennosti a dôležité dokumenty do vyšších poschodí alebo bezpečných priestorov.

2. Pripravte si núdzové vybavenie

Záložný zdroj energie: Zaobstarať si generátor alebo iné záložné zdroje energie, aby ste mohli v prípade výpadku prúdu pokračovať v bežných činnostiach.
Lekárnička a pitná voda: Majte pripravenú lekárničku a dostatočnú zásobu pitnej vody pre všetkých členov domácnosti aspoň na niekoľko dní.
Batérie a svietidlá: Zaistite si dostatočné množstvo batérií a funkčné svietidlá, ak by došlo k výpadkom elektriny.

3. Sledujte predpovede a miestne varovania

Pravidelne sledujte aktuálne predpovede počasia a výstrahy z krízových miestnych zdrojov a na internete, napr. na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu.

4. Poistenie proti záplavám

Pokiaľ ešte nemáte poistenie majetku proti záplavám, je dobré sa zamyslieť nad jeho dojednaním. Poistenie môže významne znížiť finančné dôsledky škôd spôsobených povodňami.

5. Čo robiť po záplave

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie