Na komplikovanú liekovú situáciu upozorňuje aj lekárnička PharmDr. Ivana Lánová zo siete BENU lekární. „Nemusí ísť len o lieky viazané na recept, ale aj o lieky, ktoré u nás dostať bez lekárskeho predpisu. Sú to napríklad u nás úplne bežne používané lieky na chrípku a prechladnutie obsahujúce pseudoefedrín. Problémy môžu spôsobiť aj niektoré lieky na bolesť, predovšetkým tie, ktoré obsahujú návykové látky, a nejedná sa iba o opiáty, lieky na spanie alebo niektoré antidepresíva. Samozrejme záleží, do ktorej krajiny sa pacient chystá,“ upozorňuje Lánová.
MUDr. Ľudmila Mazylkinová z Mojej ambulancie zase radí mať sa na pozore pred niektorými druhmi psychomedikamentov. „Napríklad v Spojených Arabských emirátoch platí úplný zákaz niektorých prípravkov na liečbu schizofrénie alebo ADHD,“ upresňuje.
Problém cestovateľom môžu priniesť aj lieky na alergie či prášky obsahujúce paracetamol. U antihistaminík je v Japonsku problém v prípade, že obsahujú kodeín alebo stimulanty vo väčšej ako povolenej koncentrácii. V Indii potom nie je problém paracetamol samotný, ale v liekoch kombinujúcich viac liečivých látok.
Čo vybaviť u lekára?
Česká lekárnická komora preto odporúča, aby sa cestovatelia pred cestou informovali na webe ministerstva zahraničia o platných pravidlách v danej krajine. Na týchto stránkach je možné nájsť informácie o colných a devízových predpisoch konkrétnej krajiny.
„Je dôležité prevážať lieky v originálnom balení a v množstve, ktoré zodpovedá dĺžke pobytu. Navyše sa odporúča mať pri sebe potvrdenie od lekára, že lieky užívate. Tým sa predíde prípadným komplikáciám pri colnej kontrole,“ upozorňuje ďalej PharmDr. Veronika Orendášová.
Lekárnička Ivana Lánová tiež radí, aby si cestovateľ, pokiaľ je jeho liek v niektorej z krajín zakázaný, zaobstaral alternatívu lieku, ktorá je naopak povolená. „Môže tiež mať k lieku potrebnú dokumentáciu, teda úradne overenú kópiu predpisu, že liek užíva legálne,“ uzatvára.