fbpx

Aj lieky sa falšujú. Na Slovensku chráni zdravie pacientov aj overovanie ich pravosti

Na snímke nemocničná lekáreň počas otvorenia novej Nemocnice Bory v Bratislave. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Verifikačný systém na overovanie pravosti liekov garantuje podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa bezpečnosť a originalitu liekov. Preto prípadov, keď sa do oficiálneho reťazca dostane liek, ktorý tam nepatrí, je výrazne málo. Uviedol to na piatkovej tlačovej besede pri príležitosti piateho výročia spustenia verifikačného systému na overovanie pravosti liekov na Slovensku.

Sukeľ vysvetlil, že falšovaný liek nie je len taký, ktorý je pochybne vyrobený, ale aj taký, ktorý je vyrobený štandardne, ale sa do oficiálneho reťazca dostane neoficiálnym spôsobom. Môže ním byť napríklad liek určený pre iný trh, prípadne taký, ktorý nemá požadovanú históriu. „Lieky vyrobené falošným spôsobom sa nemajú ani len šancu dostať na úroveň distribútora, pretože overovanie prebieha v rámci celého reťazca,“ priblížil.

Zdôraznil, že falšované lieky sú nebezpečné, pretože nikto nevie garantovať, čo obsahujú. „Z hľadiska overovania liekov je Slovensko najlepšie v Európe,“ uviedol Sukeľ. Dodal, že štatistika sa týka najmä percentuálneho overovania liekov, počtu falšovania a rôznych technických incidentov.

Riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Roman Dorčík potvrdil, že prípadov identifikácie falšovaného lieku je od spustenia systému veľmi málo. „Ja si konkrétne pamätám iba dva prípady,“ uviedol.

Overovací systém máme na Slovensku už 5 rokov

Verifikačný systém na overovanie pravosti liekov bol na Slovensku spustený v roku 2019 na základe smernice Európskej únie o falšovaných liekoch. Jeho úlohou je zabezpečiť liek na predpis bezpečnostnými prvkami, ktoré musia byť na vonkajšom obale balenia lieku. Cieľom systému je zvýšiť bezpečnosť pacientov a eliminovať falšovanie liekov. Zastrešuje ho Slovenská organizácia pre overovanie liekov.

Súhlasili sme so spoločným postupom v Únii. Na falošné lieky zatiaľ systém upozornil dvakrát. Dokáže vyhodnotiť aj poškodenie obalu či neoprávnenú manipuláciu s liečivom, informuje RTVS. 

Slovensko je v overovaní liekov európskym premiantom, systém sa nachádza v každej lekárni. Farmaceuti lieky overujú pri blokovaní. Systém by pritom mal pravosť a originalitu lieku vyhodnotiť už za necelú sekundu.

Skúma štyri údaje. A to, čiarový kód, číslo šarže, expiráciu a sériové číslo. Ak sa niektorý údaj nezhoduje, automaticky sqa odošlo informácia o hrozbe Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv.

„Akonáhle sa príde na to, že sa ide o falzifikát, je kontaktovaný výrobca toho daného lieku, či sa takáto šarža s takýmto kódom nachádzala v tom reťazci. A ak nie, tak sa identifikuje ako falšovaný liek, a tak sa môže kontaktovať aj polícia,“ uviedol riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Roman Dorčík.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie