fbpx

Aj japonské startupy už riešia nízku pôrodnosť. Pomôcť majú technológie

Ilustračná fotografia. Zdroj: Freepik

Vyšší dopyt po liečbe zároveň pomáha pumpovať viac kapitálu do startupových spoločností, ktoré sa týmto problémom zaoberajú. Napríklad tokijská spoločnosť Varinos v roku 2022 získala 600 miliónov jenov, teda zhruba 3,5 milióna eur. Jej zakladateľ Jošijuki Sakuraba pritom predtým záujem investorov získaval len ťažko.

„Ani som nevedel, ako si pripraviť prezentáciu,“ povedal Sakuraba. Podľa neho spočiatku nemal nikto z rizikových investorov o túto vec záujem. Prvé peniaze pre svoj startup tak vybral v lekárskej komunite. Pomohli mu vybudovať laboratóriá, v ktorých skúma výskyt baktérií podporujúcich otehotnenie v sliznici maternice. „Teraz sa so svojimi testami chystáme expandovať do zahraničia,“ hovorí podnikateľ.

Celá japonská technologická sféra zameraná na ženské zdravie, nazývaná skrátene femtoch, dynamicky rastie. Jej objem podľa odhadov vzrástol v roku 2023 na 74 miliárd jenov, zhruba 450 miliónov eur, čo je asi o tridsať percent viac ako pred štyrmi rokmi.

„Neplodnosť je jedným z najpálčivejších problémov, ktorým Japonsko v súčasnosti čelí, a my očakávame, že nové technológie a prístupy tento problém vyriešia,“ uviedol Tomotaka Godži, výkonný riaditeľ spoločnosti University of Tokyo Edge Capital Partners.

Podľa údajov japonského ministerstva zdravotníctva, práce a sociálnych vecí je v Japonsku približne 43 percent pacientiek s neplodnosťou starších ako 40 rokov, zatiaľ čo v Taliansku je to 29,4 percenta a v USA 22,2 percenta. „Vďaka tomu, že pacienti navštívia lekára na liečbu neplodnosti už v tridsiatich, môžu s liečbou začať o niekoľko rokov skôr,“ uviedla Nakaiová. Podľa nej je dôležité zvýšiť informovanosť včas.

Prekážky pre technologické startupy zamerané na liečbu neplodnosti však pretrvávajú aj naďalej. Podľa Šimona Kazamu, konzultanta spoločnosti Mizuho Research & Technologies, je nedostatok expertov, ktorí by koordinovali komunikáciu medzi lekárskymi odborníkmi a startupmi.

Sama Nakaiová oslovila najmenej stovku lekárov, kým sa jej konečne podarilo nájsť správneho partnera pre digitalizáciu. „Moja skúsenosť bola naozaj bolestná,“ povedala Nakaiová. „Je toho toľko, čo môžeme urobiť, aby sme rozšírili možnosti starostlivosti o pacientky,“ uzatvára Japonka podľa Bloombergu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie