Japonsko dlhodobo zápasí s najnižšou pôrodnosťou na svete. Liečba neplodnosti je pre tamojšie ženy navyše finančne aj časovo nákladná. Situáciu chce teraz zlepšiť niekoľko začínajúcich firiem, ktoré sa spoliehajú na nové technológie a inovatívne prístupy.
Jukiko Nakaiová strávila čakaním na preplnených klinikách na liečbu neplodnosti dlhé hodiny, počas ktorých si nemohla nevšimnúť organizačné nedostatky, ktoré liečbu neplodnosti preťahovali. V práci kvôli nim čoskoro vyčerpala dovolenku a jej účty za lekársku starostlivosť sa vyšplhali na približne desať miliónov jenov, teda viac 60-tisíc eur.
„Bola som frustrovaná a tento pocit ešte zhoršovala neistota, či sa liečba vôbec podarí,“ hovorí Japonka, ktorá vždy snívala o veľkej rodine.
Potom, čo opustila manažérsku pozíciu v spoločnosti Yahoo Japan, založila v roku 2021 spoločnosť Arch na vývoj aplikácií, ktoré pomáhajú ženským klinikám skrátiť čakacie lehoty pacientiek vďaka digitalizácii. „Vedomie, že uplynulý okamih už nemôžete získať späť, len ďalej zvyšuje stres,“ dodáva.
Dopyt po liečbe neplodnosti je v Japonsku obrovský. Počet narodených detí klesá už osem rokov v rade a v minulom roku bol opäť rekordne nízky, informuje agentúra Bloomberg. Každý štvrtý pár v Japonsku podstúpil testy alebo liečbu neplodnosti a takmer každé dvanáste dieťa sa v roku 2021 narodilo vďaka asistovanej reprodukcii. Podľa dostupných dát sa v tejto krajine vykonáva druhý najvyšší počet cyklov asistovanej reprodukcie na svete. Prvú priečku potom drží Čína.
Pred dvoma rokmi Japonsko rozšírilo úhradu z verejného zdravotného poistenia o niekoľko zákrokov liečby neplodnosti. Podľa tamojšej spoločnosti pre pôrodníctvo a gynekológiu toto schválenie viedlo k ešte vyššiemu dopytu, čo spôsobilo chronický nedostatok hormonálnych liekov.
Začínajúce podniky na vzostupe
(Článok pokračuje na ďalšej strane)