Aby vám únava neničila život. Kedy by ste mali byť na pozore?

Reklama
Ilustračné foto Zdroj: Unsplash

Vedeli ste, že až 90 percent času trávime v interiéri? Veľmi často však v nezdravom vnútornom prostredí, ktoré je spojené s celým radom zdravotných problémov od dýchacích ciest cez alergie až po únavu, ako aj s vážnymi psychickými problémami.

Podľa projektu Zdravý domov Českej rady pre zelené budovy je jedným zo spôsobov, ako zlepšiť vnútorné prostredie, biofília. V architektúre to znamená prepojenie budov a ľudí s prírodou, čo vo všeobecnosti podporuje pohodu, znižuje riziko depresie, dodáva energiu, podporuje kognitívne funkcie a má vplyv na imunitný systém.

Biofília v praxi znamená používanie prírodných, netoxických a recyklovateľných materiálov, ako je drevo, ktoré je nám prirodzene príjemné, a rastlín v interiéri a exteriéri budov. Takéto prostredie s čo najväčším množstvom prirodzeného denného svetla, dobrou kvalitou vzduchu a bez rušivých zvukov tiež znižuje stres a únavu a podporuje dobrý spánok.

Kedy treba spozornieť?

Ak únava a jej príznaky trvajú dlhšie ako šesť mesiacov, sú intenzívne, cítite sa slabí, chýba vám energia aj na činnosti, ktoré ste predtým mohli vykonávať bez problémov, a celková únava vás obmedzuje a narúša kvalitu vášho každodenného života.

Ak sa navyše pridajú rôzne bolesti, zvýšená teplota, súhlas a kognitívne poruchy, vôbec neváhajte a navštívte svojho praktického lekára. Ten vylúči prípadné vážnejšie ochorenia, medzi ktoré môže patriť hormonálna nerovnováha, cukrovka, anémia, skleróza multiplex, ochorenie pečene, depresia alebo únavový syndróm.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie