Aby vám únava neničila život. Kedy by ste mali byť na pozore?

Reklama
Ilustračné foto Zdroj: Unsplash

Hoci je únava prirodzenou reakciou organizmu na fyzickú alebo psychickú záťaž, mala by byť vnímaná ako určitý druh varovného signálu pre telo, že potrebuje starostlivosť a regeneráciu. Na čo si dať pozor a ako predchádzať únave?

Existuje mnoho príčin únavy, ktoré sa často navzájom prelínajú. Jednou z najčastejších je nedostatok kvalitného spánku a odpočinku, nedostatočná fyzická aktivita alebo naopak tréningové preťaženie, strava chudobná na kvalitné živiny alebo nadmerná konzumácia alkoholu, kofeínu a cukru. Medzi ďalšie príčiny patrí stres, úzkostné a depresívne poruchy a syndróm vyhorenia spojený s dlhodobým pracovným alebo emocionálnym vypätím, píše portál idnes.cz.

Únavu však môže spôsobovať aj nedostatok prirodzeného slnečného svetla, znečistenie životného prostredia a zlé vnútorné prostredie, v ktorom žijeme a pracujeme, a, samozrejme, aj vážnejšie ochorenia.

Energiu získavate zo stravy

V boji proti únave je vhodné zaradiť do jedálnička komplexné sacharidy, ako je celozrnný chlieb, ovsené vločky, sladké zemiaky, jazmínová ryža, šošovica alebo quinoa, ktoré sú dlhodobým zdrojom energie. Rovnako dôležité sú aj bielkoviny – chudé mäso, ryby, vajcia, strukoviny alebo tofu.

Nemali by sme zabúdať na kvalitné tuky, najmä na mozgu prospešné a zápal znižujúce omega-3 mastné kyseliny z lososa, ľanových semienok alebo vlašských orechov. A keď už hovoríme o orechoch, sú skvelou prvou pomocou na zahnanie únavy. Ideálne sú kvalitné kešu, pekanové a lieskové orechy, a ak máte radi semienka, siahnite po tekvicových a slnečnicových semienkach.

Banány sú tiež zdrojom energie, obsahujú draslík, vlákninu, vitamíny a vyvážené množstvo sacharidov.

Samozrejme, nie je dôležité len to, čo jeme, ale aj to, ako to jeme! „Veľké časové prestávky medzi dennými jedlami spôsobujú výkyvy glukózy v krvi a vedú k pocitom únavy,“ hovorí odborníčka na výživu Kristýna Kubíková, podľa ktorej je v boji proti únave rozhodujúci aj dostatočný pitný režim.

Keď jedlo nestačí

Medzi vitamíny, ktoré pomáhajú zmierniť únavu, jednoznačne patria vitamín C, vitamín D a B-komplex a z minerálov železo a horčík, ktoré okrem mnohých iných výhod prispievajú k optimálnemu energetickému metabolizmu v tele. „Ideálne sú prípravky vo vysokej organickej kvalite a vo formách, v ktorých sa vitamíny a minerály dobre vstrebávajú do organizmu. Jednou z najlepšie vstrebateľných je lipozomálna forma,“ odporúča nutričná terapeutka Kristýna Kubíková.

Aromaterapia môže tiež znížiť únavu alebo jej predchádzať. Citrusové esencie ako pomaranč, citrón a bergamot patria medzi najlepšie esenciálne oleje prvej pomoci. Mäta, cédrové drevo a rozmarín tiež dodávajú energiu.

Zariaďte priestory

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie