fbpx

Aby ťa nezastihla nevoľnosť. Pred cestou na dovolenku mysli nielen na cestovnú lekárničku

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Pred cestou na výlet či dovolenku sa doma naháňame, koľko oblečenia si zbaliť do kufra, či máme plavky, topánky na prípadnú túru, alebo nabíjačku na mobil. Myslieť by sme tiež mali na svoje zdravie a vziať si so sebou lieky, ktoré pravidelne užívame, ale i tie, ktoré nás vyslobodia zo vzniknutých zdravotných problémov ako nevoľnosť, bolesť hlavy a iné.

Ako by malo vyzerať správne vybavenie cestovnej lekárničky a prečo by sme prípravu nemali podceniť? Zanedbanie nás totiž môže ohroziť na živote. Včasné podanie lieku na uvoľnenie od bolesti či zmiernenie nevoľnosti nás môže ochrániť pred vážnejšími problémami a dovolenku si tak vieme schuti užívať ďalej.

Vplyv na obsah lekárničky má niekoľko premenných, v závislosti od toho, či na dovolenku idú len samí dospelí, alebo sú súčasťou výpravy aj malé deti? Ďalším faktorom je destinácia, do ktorej odchádzame a dĺžka pobytu. V neposlednom rade musíme myslieť na lieky, ktoré užívame dlhodobo na nejaké chronické ochorenie.

„Zvlášť ľudia s cukrovkou, astmou, srdcovou chorobou či iným závažnejším chronickým ochorením by pred dovolenkou nemali zabudnúť na konzultáciu s lekárom,“ uvádza praktický lekár z Prahy MUDr. Michal Lazák pre portál mojezdravi.cz. Ak užívaš lieky na chronickú chorobu, nechaj si predpísať dve sady príslušných liekov. Jednu maj v príručnej batožine a druhú v lekárničke.

„Pre zloženie cestovnej lekárničky je vždy rozhodujúci zdravotný stav cestovateľa, miesto a dĺžka pobytu, počet a vek cestujúcich, ale napríklad aj ročná doba, spôsob cestovania, dostupnosť lekárskej starostlivosti a úroveň hygieny v cieľovej destinácii. Preto je vždy vhodné, aby sa cestovateľ poradil s odborníkom, napríklad v lekárni,“ pripomína PharmDr. Tomáš Lukš, riaditeľ EUC lekární. Uloženie liekov do špeciálnych termoobalov, ktoré máš doma napríklad na potraviny, ich ochránia pred extrémnymi teplotami.

Iný kraj, iný mrav

Niektoré lieky, napríklad u nás bežné lieky na chrípku a prechladnutie s obsahom pseudoefedrínu, určité lieky na bolesť, na spanie či na liečbu depresie, by mohli v určitých krajinách spôsobiť nemalé problémy kvôli tamojšej legislatíve. Ak ideš do krajiny, kde by také lieky mohli byť v hľadáčiku colníkov, radšej si zaobstaraj lekársku správu a potvrdenie o potrebe užívania svojich liekov a prevážaj len množstvo pre osobnú potrebu po dĺžku pobytu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie