Až 5,5 miliardy eur chce vyčleniť Taliansko na zlepšovanie školstva, poľnohospodárstva či prístup k vode a energiám v afrických krajinách. O pláne svojej vlády pre Afriku, ktorého dôsledkom by malo byť zníženie migrácie z tohto kontinentu, informovala v pondelok talianska premiérka Giorgia Meloniová.
Na prezentáciu do Ríma prišli zástupcovia 25 afrických krajín či predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, píše agentúra AFP.
Meloniová o pláne, ktorý nechala pomenovať po zakladateľovi ropnej spoločnosti ENI Enricovi Matteimu, hovorí už niekoľko mesiacov, doteraz ale konkrétna nebola. Cieľom je podľa premiérky prispieť k rozvoju Afriky, a znížiť tak migračné tlaky z kontinentu. „Je nutné zaručiť právo na to, aby nikto nebol nútený emigrovať a trhať svoje korene pri hľadaní lepšieho života,“ uviedla.
Meloniová odhalila v pondelok niektoré detaily plánu. „Matteiho plán môže počítať s počiatočnými prostriedkami vo výške 5,5 miliardy eur, ktoré pozostávajú z pôžičiek, darov a garancií,“ povedala s tým, že časť prostriedkov pôjde z talianskych klimatických programov.
Za priority označila podporu vzdelania, efektívnejšie poľnohospodárstvo, lepší prístup k pitnej vode a energiám. Prvé projekty by sa mohli uskutočniť v Tunisku, Maroku či Pobreží Slonoviny.
„Nežobreme o pomoc“
S prioritami súhlasil predseda komisie Africkej únie Moussa Faki, podľa ktorého však Taliansko obsah plánu s africkými krajinami vopred neprejednávalo. „Afrika je voľnádiskutovať o obsahu a uvedení do činnosti (plánu),“ uviedol šéf komisie Africkej únie, ktorý zdôraznil, že jeho kontinent „nežobre o pomoc“.
„Sme pripravení ponúknuť viac príležitostí na to, aby bolo možné do Európy prísť legálnym spôsobom,“ povedala v Ríme predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová. Európska únia pripravila svoj plán na rozvoj Afriky už v roku 2022.
Meloniová čelí kritike, že v minulom roku do Talianska priplávalo o 50 percent viac migrantov viac ako v roku 2022. Keď bola v opozícii, krajne pravicová politička označovala za vinníkov nelegálnej migrácie príliš mäkký postup vlád a údajné plány na nahradenie pôvodného talianskeho obyvateľstva.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)