Ešte predtým by som sa však vrátila k mojej tretej fóbii, ktorá pribudla do zbierky len nedávno. Dúfam, že týmto neodradím všetkých turistov.
Dám vám jednu radu a ak sa ňou budete držať, zostanete „v bezpečí“ – nikdy, ale nikdy nechoďte na loď, keď fúka vietor. Ten vietor je totiž na Bospore stokrát silnejší a vlny môžu dokonca prevrátiť aj tú menšiu loď.
Ako iste viete, Istanbul sa rozprestiera na dvoch kontinentoch – na Európe a Ázii – a jedným zo spôsobov, ako sa dostať z jednej strany na druhú, je loďami, ktoré sú ako také morské autobusy. Hoci cesta trvá len 20 minút a pri brehoch je takmer vždy bezpečne, tých pár minút, počas ktorých ste na otvorenom mori na Bospore, je kritických.
Pri silnom vetre a divokých vlnách sa loď začne nebezpečne kolísať, spustí sa alarm a vy sa začnete modliť, aby ste na tú druhú stranu vôbec dorazili.
To sa stalo aj mne po prvýkrát pred dvoma týždňami. Sledujte počasie a nebojte sa, na druhú stranu sa viete dostať aj inými spôsobmi (taxík, metro, metrobus či autobus).
Turecko patrí do top 10 krajín na svete s najvyššou tektonickou aktivitou
Prvenstvo si drží, samozrejme, Japonsko, avšak tam sú budovy aj ľudia na úplne inom leveli. V Turecku počas zemetrasení splašení občania ako ovečky stále utekajú do výťahu. Áno, aj za toto viním miestnu vládu. Aký prezident, taká krajina. Zrejme všetci vedia, o čom hovorím.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)