Ministerstvo školstva nedávno navrhlo zvýšenie školného, ktoré by sa mohlo prejaviť už v nasledujúcom akademickom roku. Týka sa to hlavne poplatkov za externé štúdium, ktoré by mali pokrývať skutočné náklady na vzdelávanie. Podľa ministerstva sú súčasné poplatky nedostatočné a je potrebná reforma, informoval denník Pravda.
Navrhované zvýšenie školného bude variabilné podľa typu a náročnosti štúdia. Externí študenti by mohli čeliť zvýšeniu poplatkov od 5 eur až po 25 eur za kredit. V porovnaní s verejnými vysokými školami v susedných krajinách, kde sú poplatky často vyššie, ministerstvo argumentuje, že zvýšenie je oprávnené.
Zvýšenie poplatkov však vyvolalo nesúhlas medzi študentmi a ich rodinami, ktorí sa obávajú, že to bude predstavovať finančnú záťaž a môže odradiť potenciálnych študentov. Kritici návrhu tvrdia, že vláda by mala hľadať iné spôsoby financovania vysokého školstva, aby nezaťažovala študentov a ich rodiny.
Ministerstvo školstva tvrdí, že zvýšené poplatky umožnia zlepšiť kvalitu vzdelávania a infraštruktúru na vysokých školách. Získané financie by mali byť investované do modernizácie výučby, zlepšenia vybavenia univerzít a podpory vedeckého výskumu. Cieľom je, aby slovenské vysoké školy mohli konkurovať zahraničným inštitúciám a poskytovali študentom kvalitné vzdelanie.
Aby sa zmiernili negatívne dopady zvýšenia školného na sociálne slabších študentov, ministerstvo plánuje zaviesť rôzne štipendijné programy a finančnú podporu. Diskutuje sa aj o možných výnimkách pre študijné odbory, ktoré sú kľúčové pre rozvoj krajiny, ako sú technické a prírodovedné odbory.