U ľudí starších ako 50 rokov môže meranie celkového množstva tuku v rukách pomôcť predpovedať, či im hrozí osteoporóza a s tým súvisiace riziko zlomenín stavcov. Vedcom sa podarilo identifikovať spojitosť medzi telesným zložením paží (množstvom tuku na nich) a zlou kvalitou kostí či pevnosťou chrbtice.
Zlomeniny stavcov sú najčastejšie zlomeniny súvisiace s osteoporózou, ochorením, ktoré spôsobuje stratu kostnej hmoty a hustoty kostných minerálov. Bohužiaľ, mnoho ľudí o tejto chorobe, ktorá oslabuje kosti, nevie, kým sa nezraní.
Preto sa vedci zamerali na hľadanie aj ďalších príznakov, ktoré by mohli na ochorenie upozorniť ešte skôr, než sa plne prejavia. Ich experimentu sa zúčastnilo 115 ľudí bez osteoporózy (14 mužov a 101 žien) v priemernom veku okolo 62 rokov. Vedci u nich vykonali meranie telesného tuku a kvality kostí, píšu novinky.cz.
Z ich zistení následne vyplynulo, že ľudia s vyšším množstvom prebytočného tuku, a to bez ohľadu na ich BMI, mali nižšiu kvalitu kostí, vrátane stavcov. Za rizikový tuk bol pritom považovaný ten viscerálny (tuk obklopujúci vnútorné orgány) a tuk pod kožou na pažiach.
A práve rizikovosť tuku v oblasti paží bola pre vedcov tým najväčším prekvapením. Ako sami v tlačovej správe priznali, dovtedy nemali vôbec tušenie, že by tuková hmota paží bola tak úzko spätá s kvalitou kostí a silou stavcov.
Podľa profesora Jamesa S. Harropa z neurologickej a ortopedickej chirurgie na Univerzite Thomasa Jeffersona vo Philadelphii sa lekári predtým domnievali, že nadváha v skutočnosti chráni zdravie chrbtice a že tuk napomáha k neseniu záťaže.
Nové výskumy ale ukázali, že veci sa majú inak, aspoň čo sa týka viscerálneho tuku. Podľa vedcov práve viscerálny tuk je hormonálne aktívny, produkuje molekuly zvané adipocytokíny, ktoré vyvolávajú zápal nízkeho stupňa, čo môže vo finále negatívne dopadať aj na kvalitu kostí. Dnes už existujú dôkazy, že molekuly uvoľnené v tuku a svaloch majú tiež vplyv na rozvoj osteoporózy.
Hoci schudnutie niekoľkých kilogramov môže pomôcť zdraviu kostí, na osteoporózu ako takú to zase taký vplyv mať nemusí, pretože pri tomto ochorení zohrávajú dôležitú úlohu aj ďalšie genetické faktory.
Pokiaľ budeš chcieť urobiť pre svoje kosti maximum bez ohľadu na vzhľad paží, potom telu dopraj dostatok vápnika, vitamínu D a tiež pohybu. Ideálne je, ak človek nad 50 rokov hľadí na prevenciu a pravidelne absolvuje aj testy na hustotu kostí.