fbpx

Košické sídliská bojujú s veľkým problémom. Ľudia sa kvôli tomu boja vynášať smeti

Ilustračná fotografia (Zdroj: X/STVR)

Hlodavce sú bežnou súčasťou sídlisk aj domov, po Bratislave však nastal veľký problém aj v Košiciach. Problém tam majú viaceré sídliská, ktoré sú doslova zaplavené potkanmi, na niektorých miestach sa objavujú v desiatkach.

Ľudia sa pre premnožené potkany boja vynášať odpadky, informuje portál Správy STVR. „Keď uvidíte pri kontajneroch dvadsať-tridsať potkanov, tak je to problém,“ hovorí obyvateľ sídliska Nad jazerom. Potkany strašia obyvateľov najmä v ranných a vo večerných hodinách.

„Tá situácia je naozaj veľmi vážna. Nazývame ju nielen kritickou, ale je to doslova extrém, ktorý sme my, nielen mestská časť, ale aj obyvatelia, posledných desať rokov nezažili,“ hovorí starostka MČ Sídlisko – Nad jazerom Lenka Kovačevičová.

Mestská časť ide opäť deratizovať a vykonáva aj iné opatrenia, ktoré by mali situáciu zlepšiť. Z kontajnerovísk napríklad odstránila zeleň. Kompetentní apelujú aj na obyvateľov, aby pri kontajneroch nenechávali zvyšky potravy. „Musíme riešiť príčinu, čo spôsobilo túto anomáliu oproti minulým rokom,“ pokračuje starostka.

Mestá majú povinnosť vykonať celoplošnú deratizáciu dvakrát ročne – na jar a na jeseň. Mesto Košice tvrdí, že svoju zákonnú povinnosť si na jar splnilo. No oproti minulým rokom deratizáciu nevykonalo pri viac ako 1 500 kontajneroviskách.

„Takúto deratizáciu pri kontajneroviskách nevykonávajú a priori všetky mestá na Slovensku a bol to určitý nadštandard. V každom prípade, my sme pripravení reagovať na aktuálne potreby deratizácie a na to, ako sa k tomuto postaví, resp. aké požiadavky bude mať Regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ uviedol hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík.

Mestským častiam okrem iného odporučil, aby deratizáciu vykonali aj mimo tej celoplošnej. Tú tento rok vyhlásia v metropole východu o čosi skôr ako po minulé roky.

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu bude celoplošná jesenná deratizácia v meste Košice nariadená už v septembri 2024,“ priblížila vedúca odboru hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ KE Zuzana Dietzová.

Všetci sa zhodujú v tom, že práve celoplošná deratizácia môže pomôcť. Poctivo sa však do nej musia zapojiť všetci, ktorých sa týka – napríklad mesto, podnikatelia či správcovia bytových domov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie