Nesprávnym užitím liekov si vieme viacej uškodiť ako pomôcť. To platí aj pre voľne dostupné lieky. Môžeme si nimi zapríčiniť závažné zdravotné komplikácie, vrátane predávkovania. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na sociálnej sieti.
Predávkovať sa je možné aj voľnopredajnými liekmi. „Medzi najčastejšie voľnopredajné lieky patria tie s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Pacienti majú veľký výber, avšak len málo z nich si uvedomuje možné hroziace riziká. Pri oboch účinných látkach treba byť opatrný,“ uviedol ústav.
Príznaky otravy a liečba
Podotkol, že paracetamol sa nachádza v množstve voľnopredajných liekov s rôznymi názvami a pri ich užití v krátkom časovom odstupe môže dôjsť k neúmyselnej otrave. Zdôraznil, že ide o vážny stav. „Pri neliečenej otrave dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta,“ ozrejmil. Medzi príznaky otravy patria nevoľnosť, nechutenstvo, vracanie, potenie, ospanlivosť či apatia.
„Môže mať aj bezpríznakovú fázu, keď dochádza k prechodnému zlepšeniu stavu pacienta, čo môže negatívne ovplyvniť diagnostiku. Príznaky sa však zvyčajne po dvoch dňoch vrátia vo vyššej intenzite,“ upozornil ŠÚKL. Otrava sa lieči v nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení.
Nebezpečné je aj predávkovanie
V prípade ibuprofénu dochádza k predávkovaniu, keď pacienti užijú príliš veľa tabliet naraz alebo ak telo liek nemetabolizuje a nevylučuje správne. Predávkovanie spôsobí poškodenie častí tráviaceho systému, najmä žalúdku alebo čriev.