Klienti bánk na Slovensku menia svoje preferencie pri využívaní služieb. Banky tak prispôsobujú ponuku a typ služieb, keďže digitálne služby zažívajú boom a osobná návšteva pomaly ustupuje.
Trend zatvárania pobočiek bánk vychádza z dlhodobého poklesu záujmu ľudí vybavovať svoje potreby či problémy osobne.
Klesajúci záujem klientov
Podľa portálu Openiazoch ešte v roku 2018 prevádzkovali banky pôsobiace na Slovensku viac ako tisícku pobočiek. Ich počet z roka na rok klesá a začiatkom tohto roka sa dostal tesne pod hranicu 730 pobočiek. Oproti roku 2023 tak banky ukončili prevádzku v takmer 30 pobočkách. Vyplýva to z údajov o rozvoji bankového sektora, ktoré zverejňuje Národná banka Slovenska.
Z troch najväčších bánk na Slovensku zrušila najviac pobočiek Slovenská sporiteľňa, ktorá ich paradoxne najviac prevádzkuje. Oproti roku 2023 ich má menej o 14 a ku koncu prvého štvrťroka ich prevádzkovala 175. Deväť pobočiek skončilo v sieti VÚB banky, ktorá ich má aktuálne 109. K redukcii pobočiek došlo aj v prípade Tatra banky, ktorá prevádzkuje 76 pobočiek, pričom medziročne uzatvorila dve pobočky.
Banky realizujú tieto kroky z dôvodu, že u klientov klesá záujem o ich návštevu a väčšinu záležitostí dokážu vybaviť z pohodlia domova, respektíve za pomoci digitálnych služieb.
Slovenská sporiteľňa, ktorá má najväčšiu pobočkovú aj bankomatovú sieť na Slovensku, sa vyjadrila, že pravidelne analyzuje stav a prispôsobuje veľkosť oboch sietí aktuálnym preferenciám svojich klientov.
„Ak niekde zatvoríme pobočku, dôvodom je predovšetkým to, že klesne záujem ľudí ju navštevovať a teda pobočka v danej lokalite stratí svoje opodstatnenie. Na návštevnosť vplýva viacero faktorov, je to napríklad presun či zrušenie podnikov, ktoré sú významným zamestnávateľom, odchod mladých ľudí za prácou z obcí do miest, ale najmä nárast využívania digitálneho bankovníctva. Samozrejme, zatvorenie pobočky nie je ani pre banku jednoduchým rozhodnutím, vždy to dôkladne analyzujeme, kým sa rozhodneme,“ uviedla pre web oPeniazoch.sk hovorkyňa banky Marta Cesnaková.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)