Železo zohráva kľúčovú úlohu v okysličovaní buniek, prispieva k tvorbe krvného farbiva hemoglobínu, ktoré sa podieľa na transporte kyslíka z pľúc do celého tela. Jeho nedostatok tak sprevádza celý rad zdravotných problémov, od zadýchavania, pocitu vyčerpania cez zlú náladu až po suchú pokožku a lámavé vlasy.
Ľudské telo obsahuje približne 4 g železa. Denná potreba tohto prvku je pritom u mužov 10 mg a u žien až 15 mg. Telo si ho nedokáže samo vyrobiť, a preto je nutné ho prijať stravou, čo môže byť najmä v období menštruácie a tehotenstva, keď lekári ženám odporúčajú až 30 mg železa denne, pomerne ťažké.
Deficit železa v organizme je častejší u žien. Najmä tých, ktorých trápia silné menštruačné krvácanie, sú tehotné či krátko po pôrode, píšu novinky.cz.
Koho ohrozuje nedostatok železa viac?
Nedostatok železa sa prejavuje napríklad kŕčmi v podbrušku pri menštruácii, čo je jedna z najčastejších ženských bolestí. To potvrdzuje aj prieskum spoločnosti Dm zameraný na ženské zdravie, ktorý spracovala agentúra STEM/MARK, podľa ktorého trápi bolestivá menštruácia 34 % oslovených žien.
Pokiaľ žena trpí deficitom železa v organizme, môže to u nej spôsobiť aj problémy s plodnosťou. „Správne množstvo tohto prvku v krvi je potom zásadné aj v období samotného tehotenstva, pretože je dôležitý pre normálny vývoj plodu,“ potvrdzuje gynekologička Katarína Veselá z reprodukčnej kliniky Repromeda.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)