Organizátori olympijských hier v Paríži sa ospravedlnili katolíckej cirkvi a všetkým kresťanským skupinám, ktorých sa počas slávnostného zahájenia dotklo stvárnenie obrazu Posledná večera, informuje idnes.cz.
V scéne pripomínajúcej slávne dielo Leonarda da Vinciho zobrazujúce posledné jedlo Ježiša Krista jeho apoštolov stvárnili drag queens a transgender modelka, takmer nahá speváčka znázorňovala gréckeho boha vína Dionýza.
„Samozrejme, nikdy nebolo naším zámerom prejaviť neúctu k akejkoľvek náboženskej skupine. Zahajovací ceremoniál sa snažil osláviť toleranciu v spoločnosti,“ uviedla hovorkyňa organizačného výboru Anne Descampsová na tlačovej konferencii. „Sme presvedčení, že sa nám to podarilo naplniť. Ak to niekoho urazilo, je nám to hlboko ľúto,“ dodala.
Takmer štvorhodinová show, ktorá mala okrem iného odkazovať na rovnosť, bratstvo a rešpekt, vyvolala kritiku Vatikánu. „Tento vysoký ideál bol poškvrnený rúhačským výsmechom jednej z najposvätnejších chvíľ v kresťanstve,“ povedal arcibiskup Vincenzo Paglia v rozhovore pre denník Il Giornale.
Stvárnenie biblického námetu pobúrilo okrem iného Francúzsku biskupskú konferenciu. „Bohužiaľ, tento ceremoniál obsahoval aj scény, v ktorých bolo kresťanstvo zosmiešňované, čo hlboko ľutujeme,“ uviedli jej zástupcovia vo vyhlásení. K kritike sa pridali aj ďalší zástupcovia cirkvi a konzervatívni francúzski politici.
Po prvýkrát v histórii sa slávnostný ceremoniál presunul mimo štadión. Športovci, na ktorých nezvykle dopadali kvapky dažďa, na lodiach priplávali na dohľad Eiffelovej veže. Po chvíli napätia bývalá atlétka Marie-José Pérecová a džudista Teddy Riner spoločne zapálili oheň a symbolicky zahájili 33. letné olympijské hry. Unikátnu piatkovú podívanú v Paríži na pobreží Seiny sledovali desaťtisíce divákov.
Notre-Dame, Louvre a ďalšie parížske monumenty majestátne dozerali na vystúpenie tanečníkov, rapperov a operných spevákov. Pokračovali žongléri, kaskadéri, Mimoni, prehliadky na moste a ďalšie vynálezy režiséra Thomasa Jollyho.
V úvode vystúpila Lady Gaga, po prvýkrát v histórii bola súčasťou aj metalová hudba. Vo výklenkoch paláca Conciergerie, kde bola v dobách Veľkej francúzskej revolúcie držaná vo väzení Mária Antoinetta, sa usídlila kapela Gojira, ktorá v sprievode ohňovej show odkázala na jedno z hesiel Veľkej francúzskej revolúcie – liberté (sloboda).
Vrcholom bolo emotívne vystúpenie ikony Céline Dion, ktorá v samom závere programu zaspievala z prvého balkóna Eiffelovej veže skladbu L’hymne à l’amour od Édith Piaf. Pred publikom sa predstavila po prvýkrát od roku 2022, keď jej diagnostikovali vzácnu autoimunitnú poruchu.