Niektoré kondómy a lubrikanty obsahujú vysoké hladiny toxických chemikálií a nový výskum zistil, že chemikálie sa absorbujú cez pokožku oveľa rýchlejšie, než sa pôvodne predpokladalo. Testovanie spotrebiteľskými šampiónmi Mamavation zistilo vo výrobkoch vysoké hladiny Perfluórovaných a polyfluórovaných alkylsulfonátov (PFAS).
PFAS sú známe ako „večné chemikálie“, pretože sa nerozkladajú a hromadia sa na stále vyšších úrovniach. „Zahŕňajú vyše 4 700 chemických látok a ide o skupinu vo veľkom používaných umelých chemikálií, ktoré sa v priebehu času hromadia v ľudských telách a v životnom prostredí,“ informuje portál eea.europa.eu.
Linda Birnbaum, vedecká poradkyňa pre Mamavation, povedala: „Vagína a penis sú oblasti s neuveriteľnými cievami a kontakt týchto partií s PFAS je často vyšší ako na iných miestach tela,“ píše portál Mirror.
PFAS sa používajú v rôznych priemyselných odvetviach po celom svete od 40. rokov minulého storočia. Spájajú sa však s rakovinou, problémami pečene a obličiek, vrodenými chybami a inými vážnymi zdravotnými problémami. Tieto chemikálie sú široko používané pre svoje vlastnosti odolné voči vode a mastnote, vďaka čomu sú bežné vo výrobkoch, ako je nepriľnavý riad, vodoodpudivé oblečenie, tkaniny odolné voči škvrnám, hasiace peny a obaly na potraviny.
Teresa Heinz, výskumníčka Green Science Policy Institute, povedala: „Je chemicky isté, že ženský reprodukčný trakt bude kontaminovaný niektorými chemikáliami v kondómoch.“
Zistilo sa, že niektoré výrobky majú dvojnásobné hladiny PFAS ako iné. Linda Bimbaum povedala: „Pretože kondómy sú súčasťou najcitlivejších oblastí ľudského tela pri mužoch aj ženách, dôrazne by som odporučila, aby priemysel tieto chemikálie okamžite identifikoval a odstránil.“
PFAS sa môže hromadiť v telách ľudí a zvierat. Viažu sa na bielkoviny a nachádzajú sa v krvi, pečeni a obličkách. Pretože sa nerozkladajú, hladiny sa môžu časom zvyšovať pri opakovanom kontakte. Niektoré štúdie ukázali, že určité PFAS môžu zvýšiť riziko rakoviny, ako je rakovina obličiek a semenníkov.
Vystavenie sa PFAS je spojené s potlačením imunitného systému, čo sťažuje telu bojovať proti infekciám. PFAS môže zasahovať do hormonálnych systémov tela, čo môže viesť k reprodukčným problémom, ochoreniam štítnej žľazy a vývojovým problémom u detí.
Existujú dôkazy, že vplyv niektorých PFAS sa tiež spája s vyššími hladinami cholesterolu, čo môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení.