Vedzte, že je uštipnutie a uštipnutie. Zatiaľ čo pre jedného bude neškodné, iného môže ohroziť na živote. Reč je o závažnej alergickej reakcii zvanej anafylaktický šok. Je možné mu zabrániť, poprípade jeho prejavy zmierniť?
Šanca, že sa staneme svedkami nežiaducej alergickej reakcie, je počas leta pomerne vysoká, píše portál idnes.cz. Preto je dôležité vedieť, ako sa v takom okamihu zachovať. Práve na našom včasnom zásahu môže totiž závisieť samotný život alergika. Ako teda postupovať, či už anafylaktický šok postihne vás, vašich blízkych alebo napríklad náhodného okoloidúceho na výlete?
Alergické prejavy po bodnutí hmyzom bývajú vo väčšine prípadov lokálne, a ak nedôjde k nečakanému opuchu v oblasti krku alebo ústnej dutiny, nejde o život ohrozujúci stav. Niekedy však nastane závažná situácia, celková alergická odpoveď organizmu alebo anafylaktický šok, ktorý v najhorších prípadoch môže rýchlo viesť ku kritickým stavom vrátane zlyhania dýchania a srdcového obehu.
A pozor! Spúšťačom pritom nemusí byť len bodavý hmyz, ale aj určité lieky, potraviny, ako sú napríklad arašidy, orechy či ryby a kôrovce, ba dokonca aj latex. Typickým príznakom anafylaxie je veľmi rýchly nástup zdravotných komplikácií po kontakte s alergénom, a to niekoľko sekúnd až minút. Všeobecne navyše platí, že čím skôr sa príznaky objavia, tým horší priebeh sa dá očakávať.
Ak nedôjde v tejto fáze k podaniu liekov tlmiacich prejavy alergickej reakcie tela, môže sa anafylaktický šok naplno rozvinúť. Prejavy anafylaktického šoku sú rôzne. Na koži sa môžu prejaviť ako začervenanie, svrbenie a pálenie pokožky, hlavne dlaní, slabín, tváre i ušníc. Taktiež sa prejavuje ako svrbenie, brnenie a pálenie jazyka a pier, pocit cudzieho telesa v krku.
Vážnejšími prejavmi sú problémy s dýchaním ako dýchavičnosť, zhoršené dýchanie a prehĺtanie, sípavý dych, nemožnosť sa dostatočne nadýchnuť, astmatický záchvat a šok sa prejavuje aj tráviacimi ťažkosťami.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)