VIDEO: Policajti v americkom štáte Illinois zastrelili ženu v jej dome, v rukách držala hrniec

Reklama
Černošku policajt zastrelil po tom, čo v rukách držala hrniec s horúcou vodou. Zdroj: reprofoto Al Jazeera

Policajt Sean Grayson z amerického štátu Illinois čelí obvineniu z vraždy po tom, čo začiatkom júna zastrelil neozbrojenú ženu s hrncom horúcej vody v rukách v jej vlastnom dome. Černoška políciu privolala kvôli podozreniu, že sa jej niekto vlámal do domu. Polícia tento týždeň zverejnila zábery z kamery na policajtovej uniforme, ktorá zachytáva, ako jeden z dvojice belošských strážnikov 36-ročnú Sonyu Masseyovú, ktorá bola čiernej pleti, zastrelí.

Ako uvádzajú české novinky.cz, zábery natočené 6. júna po 01:00 miestneho času ukazujú príjazd hliadky najmenej dvoch policajtov k domu, kam ich privolala jeho obyvateľka s podozrením, že ktosi vnikol na jej pozemok. Strážnici v okolí nikoho nenájdu a jeden z nich zabúcha na dvere. Žena otvorí po niekoľkých minútach a s mobilným telefónom v ruke zmätene odpovedá na otázky, s čím potrebuje pomôcť.

Vnútri domu v obývacej izbe spojenej s kuchyňou potom policajti chcú vidieť preukaz totožnosti Masseyové. Žena najprv telefonuje s kýmsi, komu hovorí o policajtoch v dome. Po chvíli zavesí, povie svoje priezvisko, nemôže však nájsť doklady. Jeden z dvojice mužov si behom rozhovoru všimne hrniec na rozpálenom plynovom variči a Masseyovej povie, aby ho skontrolovala. „Nepotrebujeme, aby začalo horieť, keď sme tu,“ poznamená.

Situácia sa zvrtla behom sekúnd

Žena uchopí hrniec so zrejme horúcou vodou, potom policajt o niekoľko krokov ustúpi. Situácia sa potom zvrtne počas sekúnd. „Kam idete?“ spýta sa Masseyová a policajt odvetí: „Preč od vašej vriacej vody.“ „Preč od mojej vriacej vody?“ pýta sa žena a dodáva: „Káram vás v mene Ježiša.“ Na záberoch nie je jasné, či je hrniec v tej chvíli na kuchynskej linke, alebo či ho žena stále drží.

Jeden z policajtov sa pýta, čo Masseyová hovorila, a žena poznámku zopakuje. Policajt vzápätí siahne po zbrani a zvýšeným hlasom hovorí: „To ku…va ani neskúšajte alebo prisahám Bohu, že vás strelím do za…anej tváre.“ Bezprostredne potom zbraň vytiahne a kričí na Masseyovú, aby hrniec pustila; druhý policajt vytiahne zbraň o niekoľko sekúnd neskôr. „Dobre, ospravedlňujem sa!“ zakričí žena a skrčí sa za kuchynskú linku. Ďalšie dve sekundy záberu ukazujú strieľajúceho policajta; ozvú sa tri výstrely.

Grayson následne ešte svojho kolegu odrádzal od toho, aby poskytol žene prvú pomoc. „Je po nej. Môžeš to skúsiť, ale toto bola strela do hlavy,“ povedal. Massyeová utrpela strelné poranenia hlavy a v nemocnici zomrela.

Bezprostredne po streľbe bol Grayson zbavený odznaku a obvinený z vraždy, závažného napadnutia strelnou zbraňou a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Teraz už bývalý policajt uviedol, že sa necíti vinný ani z jedného uvedeného prípadu. Teraz je umiestnený vo väzobnej väznici bez možnosti kaucie.

Prípad vyvolal nielen v Illinois vlnu protestov, okrem iného zo strany hnutia Black Lives Matter (Na černošských životoch záleží). Aktivisti požadujú odsúdenie Graysona a reformu policajného zákona, ktorý je známy ako zákon Georgea Floyda – muža čiernej pleti, ktorý v roku 2020 zomrel pri brutálnom policajnom zákroku.

Reformu presadzuje aj súčasná demokratická administratíva prezidenta Joea Bidena. „Sonya Masseyová, milovaná matka, priateľka, dcéra a mladá černošská žena by dnes mala byť nažive,“ reagoval na incident Biely dom vo vyhlásení a pokračoval: „Keď voláme o pomoc… mali by sme mať právo tak urobiť bez toho, aby sme sa báli o vlastné život. Smrť z rúk privolaného policajta nám pripomína, že až príliš často Američania čiernej pleti čelia obavám o svoju bezpečnosť tak, ako my ostatní nemusíme.“

Šesť rôznych oddelení a vyhadzov z armády

Grayson za posledné štyri roky pôsobil v šiestich rôznych úradoch šerifa. Oficiálne však nikdy neskončil kvôli tomu, že by sa previnil proti zákonu. Okrem toho slúžil Grayson v rokoch 2014 až 2016 v armáde USA. Z nej bol prepustený pre závažný priestupok. Armáda však neuviedla pre aký. Anthony Ghiotto, bývalý vojenský prokurátor amerického letectva, uviedol, že takýto priestupok je ekvivalentom trestného činu, za ktorý by v civilnom živote človek dostal až jeden rok väzenia. Nejedná sa o závažný násilný čin, pretože Grayson neskončil pred vojenským súdom. Typicky potom ide o priestupky typu užívania drog, sexuálneho obťažovania či opustenia útvaru bez priepustky.

Video z policajnej akcie si môžeš pozrieť TU.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie