Opuchnuté členky sa môžu objaviť úplne u každého, a to najmä v horúcich letných dňoch. Deje sa tak pomerne často u ľudí, ktorí dlho stoja či sedia, ale aj u obéznych či v tehotenstve. Podceňovať tento stav sa ale nemusí vyplatiť, pretože opuchy členkov môžu byť aj príznakom závažnejších ochorení.
K opuchnutým členkom dochádza, keď sa v dolných končatinách začne abnormálne hromadiť tekutina. Najprv si to ani nemusíš všimnúť, pretože priestory medzi tkanivami môžu pojať až niekoľko litrov tekutiny. Problém začne byť obvykle viditeľný, až keď sa v tkanivách ocitnú 2-3 litre tekutiny. V niektorých prípadoch môže opuch sprevádzať aj bolesť či pocit ťažkých nôh, píšu novinky.cz.
Dôvodov, prečo dochádza k opuchom členkov, je celý rad – od ochorenia obličiek či pečene cez poúrazové stavy a zle fungujúcu štítnu žľazu až po problémy so žilami, lymfatickým systémom či srdcom.
Dlhé státie alebo sedenie
K opuchnutým členkom často dochádza aj po dlhom sedení alebo státí. Môže sa to prejaviť napr. po dlhých jazdách autom, pri dlhších letoch, ale aj po náročnom pracovnom dni. Tekutina sa v členkoch hromadí jednak kvôli účinkom gravitácie, ale aj v dôsledku nedostatočného pohybu krvi späť do srdca.
Tehotenstvo
Opuchnuté nohy sa často viažu aj k druhej polovici tehotenstva. Kvôli správnemu vývoju plodu začne telo zadržiavať väčšie množstvo tekutín a zvýšením hmotnosti a tlaku bruška na panvové žily dochádza k hromadeniu krvi v žilách nôh a následnému rozvoju kŕčových žíl. Opuch má tendenciu sa zväčšovať, aj keď je tehotná žena celý deň na nohách alebo ak je vonku horúco.
V tomto období je preto obzvlášť dôležité dodržiavať správny pitný režim, často meniť polohy nôh, chodiť pravidelne na rýchlejšie prechádzky a používať kompresívne pančuchy pre tehotné. Pokiaľ sa ale k opuchom členkov pridajú aj ďalšie opuchy, napr. tváre či rúk, potom môže ísť o preeklampsiu – závažný stav, ktorý spôsobuje vysoký krvný tlak po 20. týždni tehotenstva.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)