FOTO: Tím vedcov zažil obrovskú radosť, po rokoch odfotil dosiaľ najchladnejšiu planétu

Reklama
Foto: X/@astrobiology, T. Muller/mpia.de

Medzinárodný tím vedcov vedený Inštitútom Maxa Plancka pre astronómiu v Nemecku má obrovskú radosť. Po niekoľkých rokoch sa mu podarilo odfotiť novú planétu. Tá sa volá Eps Ind Ab a od Zeme je vzdialená približne 12 svetelných rokov.

Veľmi stará a veľmi chladná obria planéta. To je nový objav skupiny vedcov, ktorí ju skúmali dlhé roky. Vďaka svetovo známemu teleskopu Jamesa Webba sa im ale konečne záhadnú planétu podarilo aj odfotiť, píše tn.nova.cz.

„Tento projekt sme mali v hlave už pred šiestimi rokmi, museli sme ale počkať na spustenie ďalekohľadu. Bolo to naozaj dlhé čakanie, ale je to vzrušujúce, že konečne vidíme tú planétu a môžeme potvrdiť jej existenciu,“ uviedla vedkyňa a členka výskumného tímu Elisabeth Matthewsová.

Podľa vedcov ide o doteraz najchladnejší zaznamenaný svet. Na povrchu novo objavenej planéty údajne panuje teplota okolo absolútnej nuly, čo je asi -273 °C. Vedci už aj vďaka teleskopu Jamesa Webba vedia, že jeden rok na planéte Eps Ind Ab trvá dlhých 200 pozemských rokov.

„Je úžasné, ako skvele všetko funguje. Vďaka ďalekohľadu sme schopní vidieť a zobrazovať nové planéty. Teraz sme zamerali našu pozornosť na nový Jupiter, ale veríme, že budeme schopní zachytiť aj oveľa menšie planéty,“ povedala Matthewsová.

Webbov vesmírny teleskop bol vypustený 25. decembra 2021 a za necelé tri roky svojho fungovania už dokázal niekoľkokrát ohromiť vedcov aj všetkých vesmírnych nadšencov. Okrem iného napríklad nazrel do srdca Mliečnej dráhy a ukázal nové detaily, ktoré pomáhajú odhaliť ďalšie podrobnosti o začiatkoch vesmíru.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie