Častými obeťami pádov bývajú nielen deti, ale aj starší ľudia. Úrazy tvoria až 42 % všetkých poistných udalostí v životnom poistení. Vedel/a si, že najviac detských úrazov sa stáva v nedeľu popoludní? Poradíme ti, ako sa im dá zabrániť alebo aspoň minimalizovať riziko vzniku poškodenia zdravia.
Najviac úrazov sa pritom stáva pri voľnočasových aktivitách, na dovolenkách či v domácom prostredí. Vyplýva to z údajov poisťovne Wüstenrot.
„Až v 20 % dochádza k úrazom pri voľnočasových aktivitách, avšak nie je pravidlom, že sa jedná iba o športovú činnosť, 13,5 % úrazov sa dokonca stáva priamo v domácom prostredí pri bežne vykonávaných prácach v domácnosti, okolí domu či v záhrade,“ priblížil vedúci oddelenia underwritingu a likvidácie v životnom poistení Wüstenrot Dušan Šrámek.
V štatistikách dominujú pády
Upozornil, že k častým úrazom prichádza na dovolenkách, kedy si cestujúci nedostatočne uvedomujú možné riziká a nástrahy niektorých aktivít. Pád pri turistike, nešťastná nehoda pri jazde na bicykli alebo úraz pri hre s deťmi sú situácie, ktoré môžu mať vážne následky.
Najrizikovejšou skupinou sú pritom deti. Nemajú dostatok skúseností, aby dokázali rozpoznať nebezpečné situácie a vedeli sa im vyhnúť. Nevedia tiež posúdiť riziko a následky svojho správania, nepremýšľajú o možných nástrahách. Zároveň sú fyzicky krehkejšie, a teda aj zraniteľnejšie pri pádoch a úderoch.
„Je znepokojujúce, že až 70 % detských poistných udalostí tvorili rôzne druhy úrazov. Úrazy detí vznikajú najmä pri športe a voľnočasových aktivitách v exteriéri. Dôsledkom takýchto úrazov sú najčastejšie vykĺbenia, vyvrtnutia, pomliaždenia, natiahnutia či roztrhnutia väzov alebo šliach. Vo viacerých prípadoch sme mali hlásené aj poistné udalosti z hospitalizácie detských pacientov, a to v 16 %,“ doplnil Šrámek.
Predvídaj riziko
Jediný spôsob, ako zabrániť zbytočným ťažkým poškodeniam zdravia, resp. úmrtiam detí v dôsledku úrazov, je podľa docentky Jany Hamade efektívna prevencia.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)