Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyjadrila svoje mimoriadne znepokojenie nad možnosťou vypuknutia epidémie vysoko infekčného ochorenia detskej obrny v Gaze po tom, ako sa našli jeho stopy v odpadovej vode, píše BBC.
Dr. Ayadil Saparbekov, vedúci tímu WHO na palestínskych územiach, povedal novinárom, že sa vykonáva hodnotenie rizika, a že zdravotnícki pracovníci zatiaľ poskytujú 2,3 miliónom obyvateľov Gazy rady týkajúce sa prevencie. Dodal však, že pre ľudí bude veľmi ťažké riadiť sa nimi vzhľadom na rozpad vodovodných a kanalizačných rozvodov.
Vo vzorkách odpadových vôd odobratých pred mesiacom na dvoch miestach v Gaze sa našli stopy detskej obrny, ktorá sa šíri fekáliami, čo naznačuje, že môže byť v obehu. Doteraz neboli zaznamenané žiadne súvisiace prípady, avšak izraelská armáda v nedeľu uviedla, že začala s očkovaním svojich vojakov. WHO a detská agentúra OSN UNICEF sa domnievajú, že v Gaze môže byť potrebná masová očkovacia kampaň.
Opakované omeškania, s ktorými sa humanitárni pracovníci a humanitárne zásoby dostávajú do Gazy a obrovské bezpečnostné riziká pri pohybe po území znamenajú, že účinná kampaň bude veľmi náročná. Izraelská armáda uviedla, že spolupracuje s rôznymi organizáciami na dodávkach vakcín Palestínčanom v Gaze. Dodala, že od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom v októbri 2023 bolo na toto územie poslaných približne 300 000 vakcín.
Detskú obrnu spôsobuje vírus, ktorý sa ľahko šíri kontaktom s výkalmi nakazenej osoby alebo menej často prostredníctvom kvapôčok pri kašli alebo kýchaní. Môže spôsobiť ochrnutie a v extrémnych prípadoch aj smrť. WHO uvádza, že miera imunity v Gaze a na okupovanom Západnom brehu Jordánu bola pred konfliktom optimálna. Pokrytie vakcínou proti detskej obrne sa v roku 2022 odhadovalo na 99 %, hoci podľa najnovších údajov vlani kleslo na 89 %.
Podľa agentúry OSN však zdecimovanie zdravotníckeho systému v Gaze – z 36 nemocníc na území je čiastočne funkčných len 16 – ako aj nedostatok bezpečnosti, prekážky v prístupe, neustále presuny obyvateľstva, nedostatok zdravotníckeho materiálu, zlá kvalita vody a oslabená hygiena prispeli k zníženiu miery imunity a zvýšili riziko šírenia chorôb.
Dr. Saparbekov uviedol, že mnohí ľudia žijú v prístreškoch, kde je len jedna toaleta pre 600 ľudí a majú obmedzený prístup k pitnej vode.
Ministerstvo zdravotníctva Gazy riadené hnutím Hamas minulý štvrtok varovalo pred zdravotníckou katastrofou v reakcii na zistenie výskytu vírusu detskej obrny v odpadových vodách, ktorý podľa neho prúdil medzi stanmi vo vysídľovacom tábore a v obývaných oblastiach. WHO zdôraznila, že na účinnú reakciu je nevyhnutné prímerie.
Osem izraelských profesorov verejného zdravotníctva vyjadrilo rovnakú výzvu v článku uverejnenom v utorok v novinách Haaretz, v ktorom varovali, že najviac ohrozené sú palestínske a izraelské dojčatá, ktoré neabsolvovali povinné očkovanie. „Vieme, čo treba urobiť. Musí sa to urobiť v záujme všetkých obyvateľov regiónu. Nejde tu o politiku. Ide o zdravie a život,“ napísali.