Podľa najnovších poznatkov vedci odhalili, že vodné živočíchy žijúce v mory sú skutočne vystavené drogám. Navyše majú o tom konečne prvý dôkaz. Žraloky v pobrežných vodách Brazílie majú v tele až 100-násobne viac kokaínu, ako v minulosti. Zistili to vďaka testom aj u iných vodných živočíchov. Uvádza to štúdia zverejnená vo vedeckom žurnále Science of the Total Environment.
Vedci v Brazílii teraz uvádzajú prvý dôkaz, že zvieratá sú skutočne vystavené kokaínu. Trinásť žralokov ostronosých, ktorý boli odobratý z pobrežných vôd neďaleko Ria de Janeira, malo v sebe stopy po drogách.
Podľa vedeckej hypotézy môžu drogy vyhadzované pašerákmi do mora ovplyvňovať morské živočíchy. Odhaduje sa, že vo vodách obmývajúcich Floridu, Južnú Ameriku a Latinskú Ameriku často končia tony drog.
Výskumníci z brazílskej Nadácie Oswalda Cruza z malých rybárskych lodí kúpili a otestovali 13 žralokov kanadských (Rhizoprionodon terraenovae). Tento druh celý život trávi v pobrežných vodách a je preto najpravdepodobnejšie, že ho takéto znečistenie negatívne ovplyvní.
Vzorky svaloviny a pečene žralokov sa testovali na na kokaín a benzoylekgonín, hlavný metabolit kokaínu kvapalinovou chromatografiou a hmotnostnou spektrometriou.
Koncentrácia vyšla až 100-násobne vyššia
Všetkých 13 živočíchov malo pozitívne testy na drogy, v niektorých prípadoch bola koncentrácia až 100-násobne vyššia ako v minulosti u iných vodných živočíchov, uvádzajú vedci.
Ide o vôbec prvú štúdiu, ktorá zistila prítomnosť kokaínu vo voľne žijúcich žralokoch, pričom vyššia prítomnosť kokaínu bola vo svaloch ako v pečeni. Vedci upozorňujú na výrazne obmedzený rozsah štúdie a dodávajú, že vplyv kokaínu a benzoylekgonínu na vodné živočíchy nie je úplne známy.