Keď umelé sladidlá vstúpili na americký trh v 50-tych rokoch minulého storočia, výrobcovia potravín urobili veľké tvrdenie: že dokážu uspokojiť americký chuť na sladké bez negatívnych zdravotných účinkov – a kalórií – cukru.
V súčasnosti sa umelé sladidlá a iné náhrady cukru stali všadeprítomnými v ponuke potravín a objavujú sa v množstve produktov vrátane diétnych limonád, krájaného chleba a jogurtov s nízkym obsahom cukru – nehovoriac o tvojej rannej káve.
Ale otázky o náhradách cukru sa víria už desaťročia, pričom vedci a úradníci verejného zdravotníctva naznačujú, že môžu prichádzať s určitými vlastnými zdravotnými rizikami, píše portál nytimes.com.
Výskum o tom, ako náhrady cukru ovplyvňujú naše telo, je predbežný, zložitý a niekedy protichodný. „Na ľuďoch neboli študované tak, ako by mali byť,“ povedal Dr. Dariush Mozaffarian, kardiológ a riaditeľ Inštitútu Jedlo je medicína na Univerzite Tufts v Massachusetts.
Náhrady cukru
Čo je náhrada cukru? Tento výraz zahŕňa celý rad látok, ktoré chutia sladko, ale chýbajú im kalórie nachádzajúce sa v cukre. Niekedy sú sto až desaťtisíckrát sladšie ako cukor, takže máločo znamená veľa.
Používajú sa na sladenie mnohých „nesladených“ a „diétnych“ jedál a nápojov, vrátane energetických nápojov, žuvačiek, cukríkov, pečiva a mrazených dezertov. Mnohé sa predávajú aj ako samostatné produkty, v práškovej alebo tekutej forme.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)