Pre mnoho ľudí neexistuje krajší pocit, než dovliecť svoje telo po náročnom dni do kúpeľne a dopriať si horúcu sprchu. Pre iných je zase príjemná sprcha studená. Možno si ráno dáte chladivú sprchu na prebratie a večer naopak teplú na uvoľnenie a relaxáciu. Ktorá z nich je však zdravšia? Informuje kupi.cz.
Kedy sa sprchovať teplou a kedy studenou?
Zdravotné prínosy majú obe varianty. Studená sprcha je najlepšia po tréningu a hneď po prebudení. Pre lepší spánok si daj horúcu sprchu, najlepšie hodinu pred spaním.
S horúcou vodou sa tvoje póry otvoria, studená sprcha ich zase môže dočasne stiahnuť, a tak pomôcť udržať prirodzené oleje v pokožke a vo vlasoch.
Ľudia, ktorí majú sklony k suchej pokožke alebo sa obávajú lámavých vlasov, môžu zvážiť opláchnutie studenou vodou. Pokiaľ naopak trpíš na vyrážky alebo máš pocit, že by sa pokožke mohlo hodiť vyčistenie, bude pre teba vhodnejšia teplá sprcha.
Aké sú prínosy studenej sprchy?
- Antidepresívny účinok – Studená voda stimuluje produkciu noradrenalínu a beta-endorfínov, elektrické impulzy sú vysielané z nervových zakončení do mozgu, čo na niekoho môže mať antidepresívny účinok.
- Silnejšia imunita – Pravidelná studená sprcha môže zabrániť prechladnutiu tým, že posilní tvoj imunitný systém, vďaka čomu budeš odolnejší/a voči chorobám.
- Lepší obeh – Keď telo cíti studenú vodu, prirodzene sa prepne do režimu prežitia a reaguje zvýšením srdcovej frekvencie . Studená voda uvedie obehový systém do chodu. Srdce bude pumpovať efektívnejšie, čo zlepší obeh v celom tele.
-
- Chudnutie – Studená sprcha by nikdy nemala byť náhradou za fyzickú aktivitu alebo zdravý jedálniček, ale aj tak podporuje chudnutie. Keď sa telo snaží zostať v teple, zvýšená reakcia dočasne zrýchli metabolizmus a pomôže ti schudnúť.
- Ochrana vlasov a pokožky – Uzavretie pórov ochráni pokožku aj vlasy.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)