Čoraz častejšie sa v obchodoch stretávame s produktmi, ktoré sú viditeľne označené zľavou. Väčšinou sú tesne pred skončením záruky, no stále sú vhodné na konzumáciu. Na čo sa treba zamerať pri ich nakupovaní?
Mäsové a mliečne výrobky je vhodnejšie nakupovať u preverených obchodníkov, zhodli sa v rozhovore pre portál CNN Prima NEWS konzultant Potravinárskej komory Českej republiky Jan Pivoňka a riaditeľka Potravinovej banky Central Dana Růžičková. Experti zároveň priblížili praktické rozdiely medzi dátami spotreby a trvanlivosti.
„Je potrebné rozlišovať medzi dátami spotreby a trvanlivosti,“ upozornil Pivoňka. Potraviny s minimálnou trvanlivosťou podľa neho spravidla majú dátum exspirácie až po uplynutí dlhej doby. Ani po uplynutí dátumu však mnohokrát kvalita nijako rýchlo a razantne neklesá.
Naopak, pri výrobkoch označených dátumom spotreby je situácia odlišná. „Dátumy spotreby sú pri potravinách, ktoré podliehajú rýchlejšej biologickej skaze,“ upresnil Pivonka. „Najrýchlejšie sa kazia potraviny bez predchádzajúcich úprav. Typicky sa jedná o mäso, čerstvé mliečne výrobky a výrobky z vajec,“ načrtol.
V kontexte tohto druhu potravín Růžičková varovala pred spôsobom manipulácie s čerstvými potravinami. „Dávala by som si pozor na teplotný reťazec. Pri prevážaní a skladovaní tovaru je toto zásadné,“ dodala.
„Presuny potravín medzi teplom a zimou môžu škodiť,“ súhlasil Pivoňka. Ako príklad uviedol manipulácia s baleným pečivom. „V plastovom obale sa môže počas prenášania medzi teplom a zimou tvoriť kondenzovaná voda. Pokiaľ sa voda dostane priamo k potravine, môže výrazne urýchliť proces skazy,“ doplnil praktickú radu Pivoňka.