Hasičský a záchranný zbor SR už niekoľko dní varuje pred suchom a rizikom vzniku požiarov v prírode. Aktuálne bol vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru v štrnástich slovenských okresoch. Hasiči preto vyzývajú, aby sme sa v prírode správali momentálne veľmi zodpovedne.
V letnom období a počas horúčav trávia ľudia veľa času nielen pri vode, ale aj v príjemnom prostredí lesov. Často k tomu neodmysliteľne patria aj grilovačky a opekačky na ohni.
Riaditeľ odboru požiarnej prevencie Prezídia hasičského a záchranného zboru Gabriel Megó varuje a radí: „Práve toto je častou príčinou väčšiny požiarov v prírodnom prostredí a preto chcem vyzvať ľudí na zodpovedné správanie počas opekačiek a zároveň im pripomenúť pár dobre mienených bezpečnostných opatrení pri pobyte v prírode, ktoré treba dodržiavať:
- nevypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov,
- ohorky z cigariet neodhadzovať voľne do prírodného prostredia
- ohnisko nezakladať v blízkosti suchej trávy, kríkov, stromov, na koreňoch, suchom lístí a ihličí a treba využívať vybudované a bezpečné ohniská
- ohnisko mať neustále pod dohľadom a po ukončení opekačky ho dôkladne uhasiť dostatočným množstvom vody a zasypať zeminou.“
Mapu rizikových okresov zverejnil Hasičský a záchranný zbor aj na svojom Facebooku:
Rizikové okresy na celom Slovensku
Sucho a horúčavy trápia mnohé okresy na celom Slovensku. Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru bol v stredu 17. júla vyhlásený vo všetkých okresoch bratislavského kraja, v okrese Dunajská Streda, Senica, Skalica, Nové Zámky, Martin, Turčianske Teplice, Poprad, Košice a Trebišov.
Vyhlásenie nebezpečenstva vzniku požiaru nezakazuje opekačky plošne, avšak oheň je možné zakladať iba na vyhradených ohniskách, kde nehrozí rozšírenie malého ohňa na požiar celého lesa.
Zakázané je aj fajčiť
Zákon ochrane pred požiarmi zakazuje počas vyhláseného času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru fyzickým osobám v lesoch a ich ochrannom pásme: Fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety (napr. cigaretové ohorky), používať otvorený oheň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov či zakladať oheň v priestoroch alebo miestach, kde môže dôjsť k vzniku požiaru a hrozí jeho rozšírenie
„Ak fyzická osoba svojim konaním spôsobí požiar, tak môže mu byť uložená pokuta do výšky 331,– €“, dodáva riaditeľ odboru požiarnej prevencie Prezídia hasičského a záchranného zboru Gabriel Megó.