Európska únia upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré boli nahlásené kontrolnými orgánmi v Taliansku, Rumunsku, Maďarsku a Fínsku prostredníctvom systému Safety Gate/RAPEX. Tento systém slúži na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch medzi členskými štátmi EÚ, informuje UVZSR na svojom facebooku.
Fotografie a identifikačné údaje
Podrobnosti o jednotlivých výrobkoch, vrátane fotografií a dôvodov ich označenia za nebezpečné, sú dostupné na webovej stránke: RAPEX 18. 7. 2024. Upozornenie sa týka tých výrobkov, ktorých identifikačné údaje sú zhodné s informáciami v systéme RAPEX, ako sú názov, výrobná dávka a podobne.
Databáza nepotravinových výrobkov hlásených do systému RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie: Safety Gate Alerts. Táto stránka poskytuje informácie vo všetkých jazykoch EÚ a umožňuje spotrebiteľom aj úradom rýchly prístup k dôležitým informáciám o nebezpečných výrobkoch na trhu. Zoznam nebezpečných výrobkov zverejnil aj Úrad verejného zdravotníctva SR na svojom webe, nájdeš ho na tomto odkaze.
Systém RAPEX a jeho úloha
Systém Európskej únie RAPEX je navrhnutý na rýchlu výmenu informácií medzi členskými štátmi a Európskou komisiou o opatreniach prijatých v súvislosti s výrobkami, ktoré predstavujú závažné riziko pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov. Vnútroštátne orgány v EÚ/EHP denne prijímajú upozornenia o nebezpečných nepotravinových výrobkoch nájdených na trhu.
Povinná účasť členských štátov
Účasť členských štátov v systéme RAPEX je povinná, čo zaručuje konzistentnosť a efektívnosť výmeny informácií o nebezpečných výrobkoch. Tieto upozornenia sú verejne dostupné na webovej stránke Safety Gate, čím sa zabezpečuje transparentnosť a informovanosť spotrebiteľov.
Informovanie verejnosti
Členské štáty a Európska komisia majú povinnosť sprístupniť verejnosti informácie o ohrození zdravia a bezpečnosti spotrebiteľov. Na Slovensku úrady verejného zdravotníctva uverejňujú tieto informácie na svojich webových stránkach a prostredníctvom médií.
Kontrola výrobkov na Slovensku
Vzhľadom na voľný pohyb tovaru v rámci EÚ nie je možné potvrdiť ani vylúčiť prítomnosť nebezpečných výrobkov na slovenskom trhu. Preto úrady verejného zdravotníctva vykonávajú kontroly týchto výrobkov aj v SR.
Právo spotrebiteľa na vrátenie výrobku
Ak spotrebiteľ vlastní identický nebezpečný výrobok, má právo ho vrátiť výrobcovi, dovozcovi, dodávateľovi alebo predávajúcemu. Tieto informácie sú uvedené na stránke o ochrane spotrebiteľa: Zákon o ochrane spotrebiteľa.
Dodržiavaním týchto upozornení a informácií môžeš zabezpečiť, že zostaneš chránení pred potenciálnymi rizikami spojenými s nebezpečnými kozmetickými výrobkami.