VIDEO: Horúci adepti na Nobelovku: Prelomový objav českých vedcov môže pomôcť pri liečbe dedičných chorôb

Reklama
Vedci z Brna a Olomouca sa postarali o rozruch svetového vedeckého významu a budú sa kvôli nim prepisovať učebnice biológie. Ako prví na svete zobrazili chromozóm v prirodzenom stave a stali sa vďaka tomu horúcimi adeptmi na udelenie Nobelovej ceny! Foto: Reprofoto, FB/Akademie věd České republiky

Vedci z Brna a Olomouca sa postarali o rozruch svetového vedeckého významu a budú sa kvôli nim prepisovať učebnice biológie.

Ako prví na svete zobrazili chromozóm v prirodzenom stave a stali sa vďaka tomu horúcimi adeptmi na udelenie Nobelovej ceny! Škála využitia ich objavu je obrovská. Zistili, že chromozóm nie je hladký, ale má výstupky. Môže to pomôcť pri liečbe dedičných chorôb, píše Blesk.cz.

Objav môže pomôcť v zdravotníctve aj poľnohospodárstve

Už desiatky rokov sa vedci usilujú na celom svete, aby uvideli, ako vyzerá chromozóm v prirodzenom stave. „Je to dôležité pre pochopenie dedičných chorôb a ich liečbu,“ vysvetlil Jaroslav Doležel z Ústavu experimentálnej botaniky AV SR.

Chromozóm je nositeľom genetických informácií, prvýkrát bol popísaný v roku 1842. Človek má 23 páry chromozómov, teda 46 chromozómov. Jeden člen páru pochádza od matky, druhý od otca.

Metóda A-ESEM vyvinutá v Brne to teraz umožňuje. „Je rýchlejšia, lacnejšia a vhodnejšia pre štúdium dynamických zmien biologických vzoriek ako kryo-elektronová mikroskopia, ocenená v roku 2017 Nobelovou cenou,“ upozornil Vilém Neděla z Ústavu prístrojovej techniky AV ČR.

Vedci sa až doteraz domnievali, že povrch chromozómu je viac-menej hladký. Teraz sa ukázalo, že má množstvo výstupkov. Na čo slúži, je predmetom ďalšieho skúmania. V každom prípade už teraz je zrejmé, že objav môže veľmi pomôcť v zdravotníctve a v poľnohospodárstve.

Prvý chromozóm z jačmeňa

Vedcom z Brna trvalo päť rokov, kým sa im podarilo zobraziť chromozóm v prirodzenom stave. Využili na to špičkový elektrónový mikroskop, ktorý si vylepšili vlastnými úpravami. Rovnaký typ mikroskopu preto nemá nikto iný na svete!

Prvým chromozómom v prirodzenom stave, ktorý vedci sledovali, pochádzal z jačmeňa. „Jeho genóm je zložený z asi piatich miliárd znakov. Na porovnanie ten ľudský ich má o dve miliardy menej,“ upozornil Doležel.

Metóda A-ESEM otvára nové možnosti skúmania živej a neživej hmoty. Umožňuje skúmať prakticky všetky živé vzorky, vrátane húb, plesní a roztočov. Vedci sa teraz metódu chystajú použiť aj na vírusy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie