FOTO: Unikát medzi slovenskou literatúrou. Vznikla prvá kniha za pomoci umelej inteligencie

Reklama
Pri grafickom spracovaní knižnej novinky pod názvom Zelvíria: dva národy, jedno srdce pomáhala umelá inteligencia. Kniha z rodinného vydavateľstva Buchart je podľa vydavateľov prvá svojho druhu na slovenskom trhu. Foto: FB/Vydavateľstvo Buchart, Unsplash

Pri grafickom spracovaní knižnej novinky pod názvom Zelvíria: dva národy, jedno srdce pomáhala umelá inteligencia.

Kniha z rodinného vydavateľstva Buchart je podľa vydavateľov prvá svojho druhu na slovenskom trhu. „Práca s AI rozhodne nebola uľahčením. Naučiť sa s ňou spolupracovať a dotiahnuť veci do zdarného konca tak, aby sme boli spokojní, trvalo celých šesť mesiacov,“ približuje tvorbu knihy autorka Júlia Buchová.

Proces by mohol trvať kratšie

Manželský pár pre Startlab ďalej vysvetľuje, že „keď píšeme, v hlave sa nám okamžite premietajú obrazy postáv a scén, a tieto obrazy sme chceli sprostredkovať aj našim čitateľom. Veríme, že ilustrácie pomáhajú deťom rozvíjať ich predstavivosť a fantáziu. Väčšina kníh pre staršie deti je málo ilustrovaná alebo vôbec, a my sme chceli, aby naša kniha bola ako film – spojenie pútavého príbehu a nádherných obrázkov.“

„Ak by sme sa rozhodli osloviť profesionálneho grafika alebo ilustrátora, odbremenili by sme sa a celý proces by trval kratšie. No nás zaujímali možnosti nových technológií a chceli sme vytvoriť niečo unikátne,“ dodala Júlia.

Pri grafickom spracovaní knižnej novinky pod názvom Zelvíria: dva národy, jedno srdce pomáhala umelá inteligencia. Kniha z rodinného vydavateľstva Buchart je podľa vydavateľov prvá svojho druhu na slovenskom trhu. Foto: FB/Vydavateľstvo Buchart, Startlab

Spoluautor Matúš Buch pripúšťa, že na tvorbu s pomocou AI sa dá pozerať rôzne. Aj manželia Buchovci sa stretli s názorom, že pripravujú o prácu ilustrátorov, grafikov a umelcov. „Avšak s tým súhlasiť nemôžeme. Sami sme umelci a vieme, že nie je možné nahradiť unikátnosť ľudskej tvorby. Naším zámerom bolo spojiť umenie a technológiu tak, aby vzniklo niečo inovatívne,“ spresnil.

Literatúra vytvorená za pomoci umelej inteligencie môže byť pre deti atraktívnejšia. „Je veľmi dôležité, aby deti čítali, pretože čítanie rozvíja ich slovnú zásobu, zlepšuje koncentráciu, podporuje kritické myslenie a rozširuje ich obzory. Krásne ilustrovaná kniha je skvelý spôsob, ako deti k čítaniu povzbudiť, pretože vizuálne atraktívne obrázky ich dokážu zaujať a vtiahnuť do príbehu, čím sa stáva čítanie zábavnejším a príjemnejším zážitkom,“ dodávajú.

Knižná novinka vytvorená pomocou AI je fantasy príbeh z krajiny škriatkov a víl, dopĺňa ho 40 ilustrácií. „Je určená rovnako pre chlapcov aj dievčatá a pripomenie im, že pravá sila sa skrýva v dobrote srdca,“ uzatvárajú autori.

Na vydanie knihy zorganizovali verejnú zbierku, vďaka ktorej by mohli darovať 100 kníh pre detské onkologické centrá, detské domovy a deťom zo sociálne znevýhodnených rodín.

Pri grafickom spracovaní knižnej novinky pod názvom Zelvíria: dva národy, jedno srdce pomáhala umelá inteligencia. Kniha z rodinného vydavateľstva Buchart je podľa vydavateľov prvá svojho druhu na slovenskom trhu. Foto: FB/Vydavateľstvo Buchart, Startlab

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie