Ukrytá je v tvojom krku a jej dva laloky obklopujú priedušnicu. Ide o žľazu, ktorá je len o niečo dlhšia ako kancelárska sponka, ale má veľký vplyv na celé telo.
Je to štítna žľaza a je pravdepodobné, že si na ňu ani nepomyslel do chvíle, kým si nemal zdravotný problém. Poďme si predstaviť tento nenáročný orgán, dva hormóny, ktoré produkuje, a ako ovplyvňujú telo.
Štítna žľaza je typ orgánu, ktorý je zodpovedný za produkciu látky – v tomto prípade hormónov, vďaka čomu je súčasťou endokrinného systému, píše portál Iflscience.
Štítna žľaza je umiestnená smerom k prednej časti krku pod hrtanom a rozdelená na ľavý a pravý lalok, ktoré sa rozprestierajú na oboch stranách priedušnice a sú spojené spojovacím pásikom tkaniva nazývaným istmus. Zvyčajne to nemôžeš vidieť ani cítiť.
Produkcia hormónov
Štítna žľaza reaguje na signály z hypofýzy v spodnej časti mozgu. Po celý deň hypofýza vylučuje hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH -tyreotropný hormón), ktorý vysiela chemickú správu štítnej žľaze, aby sa zabezpečilo, že bude produkovať správne hladiny dvoch rôznych hormónov, ktoré uspokoja meniace sa potreby tela.
Hormóny produkované štítnou žľazou sú tyroxín, často nazývaný T4, a trijódtyronín alebo T3. Okrem týchto, malá podskupina buniek v štítnej žľaze produkuje kalcitonín.
Čo robia hormóny štítnej žľazy? T4 je hlavný hormón vylučovaný štítnou žľazou, no zároveň je najmenej aktívny. Putuje do rôznych tkanív v tele, kde sa väčšina z nich premení na T3. Asi 80 percent T3 sa vyrába týmto spôsobom, pričom zvyšných 20 percent sa priamo vylučuje zo štítnej žľazy do krvného obehu.
T3 aj T4 sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu v tele a zohrávajú úlohu aj pri trávení, vývoji mozgu, zdraví kostí a svalov a srdca.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)