Uctievaná aj nenávidená „Ossi Biene“. Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová oslavuje 70 rokov

Reklama
bývalá dlhoročná nemecká kancelárka Angela Merkelová si preberá Rad za zásluhy Spolkovej republiky Nemecko, ktoré jej udelil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v Berlíne. Foto: TASR/DPA, Jakub Kotian

Šestnásť rokov viedla krajinu cez početné krízy a svojimi činmi i postojmi formovala nemeckú aj medzinárodnú politiku. Bola prvou ženou, ktorá po svojich siedmich predchodcoch zasadla do kresla spolkového kancelára. Angela Merkelová, prezývaná „železná lady“ nemeckej politiky, oslavuje 17. júla 70 rokov.

„Ossi Biene“, čiže „včielka z východného Nemecka“, ako ju tiež prezývali nemecké médiá, objavil pre veľkú politiku bývalý kancelár Helmut Kohl.

Nechýbalo veľa a talentovaná žiačka mohla svojho učiteľa tromfnúť. Keby totiž zotrvala v úrade do 19. decembra 2021, prekonala by rekord kancelára nemeckého zjednotenia a stala by sa najdlhšie vládnucim šéfom spolkového kabinetu v dejinách Nemecka. Helmut Kohl zastával post spolkového kancelára 5870 dní – Angele Merkelovej chýbalo na prekonanie rekordu už len 11 dní.

Angela Merkelová bola uctievaná aj nenávidená. Bola najmocnejšou ženou na svete, a napriek tomu v určitom okamihu veľmi stratila. Previedla krajinu krízami, a napriek tomu po sebe zanechala rad problémov, s ktorými sa Nemecko stretáva dodnes, píšu novinky.cz.

Z nenápadnej a najprv prehliadanej dcéry pastora a vedkyne vyrástla vo vodkyňu svetovej veľmoci, ktorá viedla Nemecko celých 16 rokov. Bola prvou a doteraz jedinou šéfkou nemeckej vlády. Počas štyroch mandátov sa stala treťou najdlhšie vládnucou osobou v úrade nemeckého kancelára. To, že sa ňou stala, bolo všetko, len nie samozrejmosť.

Cesta do veľkej politiky

Angela Dorothea Merkelová sa narodila 17. júla 1954 v Hamburgu ako Angela Dorothea Kasnerová. Jej rodičia, otec teológ, matka učiteľka, sa krátko po jej narodení presťahovali do NDR. Vyštudovala fyziku a na Akadémii vied pracovala až do pádu Berlínskeho múru.

Po zániku NDR na jeseň roku 1989 vstúpila do novo vzniknutej strany Demokratischer Aufbruch, ktorá sa o rok neskôr zlúčila s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU). A v politike bola hneď úspešná. V prvých celonemeckých voľbách získala vo svojom volebnom obvode 48,5 percenta hlasov a získala mandát do Spolkového snemu (Bundestag).

Jej „učiteľom“ sa stal matador veľkej politiky, vtedajší kancelár Helmut Kohl. Obaja si spolu takzvane sadli a Merkelová sa stala jeho chránenkyňou. Vďaka tomu sa dostala do vlády, získala post ministerky pre ženy a mládež. Bolo to „zvyškové ministerstvo“ s niekoľkými málo kompetenciami. Išlo o jeden z troch nových rezortov, ktoré vznikli po rozdelení Spolkového ministerstva mládeže, rodiny, žien a zdravia.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie