Deň sa o málo predlžuje. Spôsob rotácie Zeme ovplyvňujú podľa vedcov aj klimatické zmeny

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

Myslíš si, že ľudia majú len malý podiel na tom, ako sa Zem pohybuje vo vesmíre? Ukazuje sa, že meníme to, ako sa naša planéta otáča – a to ovplyvňuje dĺžku našich dní.

Po miliardy rokov boli pohyby Zeme – ako sa točí a akou rýchlosťou – primárne určované silami, ktoré sú mimo ľudského vplyvu, ako je ťah Mesiaca a procesy v našom jadre a plášti. Teraz tieto pohyby ovplyvňuje topenie ľadových plátov Zeme, urýchlené otepľovaním poháňaným človekom, píše Washington Post.

Podľa dvoch nedávnych štúdií topenie veľkých ľadových más v posledných desaťročiach trochu predĺžilo dni a posunulo os rotácie Zeme. Predĺženie a posuny môžu byť pre ľudí nepostrehnuteľné, ale môžu ovplyvniť presnosť navigačných systémov alebo zhodiť výpočty pre štarty a pristátia satelitov.

Toto mimoriadne spomalenie rotácie Zeme pravdepodobne zostane aspoň niekoľko nasledujúcich desaťročí, aj keď sa vplyv ľudí na klímu spomalí.

„Klimatické zmeny roztápajú toľko ľadu, že môžeme vidieť obrovský vplyv na samotný spôsob, akým sa planéta otáča,“ povedal Surendra Adhikari, geofyzik z laboratória Jet Propulsion Laboratory NASA a autor týchto dvoch článkov.

Dni sa predlžujú

Ako teploty globálne rastú, polárne oblasti Zeme pocítili nápor tepla, ktorý stúpa od 20. storočia. Topenie ľadovcov v Grónsku a Antarktíde má na svedomí takmer jednu tretinu globálneho nárastu hladiny morí od začiatku 90. rokov minulého storočia. Topenie však neovplyvňuje len hladiny morí.

Keď sa polárny ľad topí, voda sa pohybuje od pólov smerom k rovníku, čím sa naša Zem otáča pomalšie, pretože sa stáva objemnejšou. Spomeňte si na krasokorčuliarku, ktorá sa otáča pomalšie, keď má natiahnuté ruky, ako keď ich má pri tele. To isté platí pre rotáciu Zeme, povedal Benedikt Soja, spoluautor a profesor na ETH (Švajčiarsky Federálny inštitút technológie) v Zürichu.

Soja a tím ukázali v zisteniach publikovaných v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, že nedávne rýchle topenie grónskeho a antarktického ľadu predĺžilo dĺžku našich dní. Pomocou minulých pozorovaní a projekčných modelov zistili, že úbytok ľadu pridal čas ku dňu Zeme o 0,3 až 1 milisekundu za storočie počas 20. storočia. Ale od roku 2000 sa rýchlosť zrýchlila na 1,33 milisekúnd za storočie.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie