Vedci objavili na Mesiaci jaskyňu. Mohla by ľudstvu poslúžiť ako útočisko

Ilustračná fotografia (Zdroj: Universitá di Trento)

Na povrchu Mesiaca je jaskyňa, ktorá by v budúcnosti mohla slúžiť ako útočisko pre prieskumníkov či výstavbu lunárnej základne, oznámil v časopise Nature Astronomy vedecký tím vedený Talianmi. 

Pomerne rozľahlá jaskyňa je zrejme prístupná z najväčšej doposiaľ známej priepasti v Mori pokoja, píše portál ČT 24. Je asi 400 kilometrov vzdialená od miesta, kde pred 55 rokmi pristáli americkí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin.

Analýza radarových dát získaných sondou LRO (lunar reconnaissance orbiter) NASA odhalila, že priepasť vedie do jaskyne širokej 45 metrov a dlhej až 80 metrov. Jaskyňa leží asi 150 metrov pod povrchom a teplota vo vnútri je relatívne stabilná. Astronauti by tam boli chránení pred nevľúdnymi podmienkami na povrchu obežnice Zeme – pred škodlivým kozmickým žiarením, slnečnými lúčmi a mikrometeoritmi, píše The Guardian.

„Mesačné jaskyne zostávali viac ako päťdesiat rokov záhadou. Preto bolo vzrušujúce, že sa nám konečne podarilo preukázať existenciu jednej z nich,“ uviedli Leonardo Carrer a Lorenzo Bruzzone z univerzity v Trente. Jaskyňa je podľa nich „pravdepodobne prázdny lávový tunel“.

Mesačné sondy prvýkrát zachytili priepasti na Mesiaci pred viac ako desiatimi rokmi. Mnohé z nich sú považované za „svetlíky“, ktoré sa napájajú na podzemné jaskyne, ako sú lávové tunely, teda obrie podzemné chodby vzniknuté sopečnou činnosťou. Doterajšie zistenia naznačujú, že by na Mesiaci mohli byť stovky priepastí a tisíce lávových tunelov.

Jedným z najväčších problémov pre prieskum a využitie jaskyne bude prístup k nej, myslí si výskumník z Arizonskej štátnej univerzity Robert Wagner. „Dostať sa na dno tejto priepasti vyžaduje zostúpiť 125 metrov. Steny sú strmé a tvorené sutinou, na ktorej akýkoľvek pohyb vyvolá malú lavínu, ktorá spadne na všetky dole. Určite je možné dostať sa dovnútra a von, ale bude si to vyžadovať značnú infraštruktúru,“ myslí si Wagner.

Horniny a ďalší materiál vo vnútri týchto jaskýň, nezmenené drsnými povrchovými podmienkami, môžu tiež vedcom pomôcť lepšie pochopiť, ako sa Mesiac vyvíjal, najmä pokiaľ ide o jeho vulkanickú činnosť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie