Trápi ťa svrbenie nôh a nevieš, čo problém spôsobuje? Povieme ti, čo za tým stojí, aj ako nepríjemnosť riešiť.
Zákernosť svrbenia spočíva hlavne v tom, že nás postihne v ktorejkoľvek chvíli, a tak ihneď rukou zamierime na svrbivé miesto. Čím viac však začneme kožu škrabať, tým viac sa tieto potreby znásobia.
Škrabanie pritom môže kožu poraniť a spôsobiť aj infekcie rôzneho stupňa. Je teda dobré začať problém čo najskôr riešiť a predísť tak všetkým prípadným komplikáciám, píšu novinky.cz.
Čo stojí za svrbením kože na nohách?
Suchá koža alebo xeróza – ide o kožné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu najvrchnejšej vrstvy kože tzv. epidermis, a to tak, že pokožka začne strácať hydratáciu. Následne nielen svrbí, ale tiež je drsná a môžu sa na nej vytvoriť praskliny a šupiny. Všetko sa deje v dôsledku narušenia kožnej bariéry, čo umožní stratu vody cez povrch kože.
Čo s tým? Odborníci odporúčajú v prvom rade dodržiavať pitný režim a zamerať sa aj na zdravý jedálniček. Ďalej je dobré skrátiť čas v sprche, namiesto horúcej vody používať len vlažnú a na umývanie voliť nedráždivé mydlá.
V prípade starostlivosti po kúpaní je vždy dobré siahnuť po dermokozmetike, teda telových mliekach, krémoch či olejoch predávaných v lekárňach. Dobré je taktiež nanášať tieto prípravky ešte na vlhkú pokožku.
Pokiaľ tieto odporúčania nefungujú, je vždy dobré navštíviť kožného lekára, ktorý odporučí účinnejšie prípravky, často obsahujúce lipidy. Pri riešení svrbenia môže pomôcť aj glycerol alebo glycerín. Ako posledná možnosť sa potom odporúčajú kortikosteroidy. Malo by však ísť len o krátkodobé používanie týchto prípravkov a vždy pod dohľadom lekára.
Kontaktná dermatitída – ďalšou častou príčinou svrbenia nôh je kontaktná dermatitída alebo ekzém. Okrem svrbenia je miesto červené a objavujú sa aj pľuzgieriky a chrasty, ktoré môžu byť bolestivé.
K tomuto problému dochádza pri kontaminácii kože chemickou látkou alebo fyzikálnymi činidlami. V prvom rade je potrebné zamedziť ďalšiemu pôsobeniu dráždivých látok. Ďalej používať bariérové masti a v prípade väčšieho zápalu aj kortikosteroidy.
Bodnutie hmyzom – pri bodnutí hmyzom môže dôjsť k lokálnemu vzniku zápalu. Miesto potom opuchne a začne svrbieť. Jeho liečba spočíva v priložení chladivého obkladu, prípadne v použití prípravkov s obsahom kalamínu (zmes oxidu alebo uhličitanu zinočnatého a malého množstva oxidu železitého), ktorý je známy svojimi upokojujúcimi a protizápalovými vlastnosťami.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)