Voliči v Rwande sa v pondelok postavili do volebných miestností, aby si zvolili nového prezidenta. 66-ročný súčasný prezident Paul Kagame, ktorý vládne tejto stredoafrickej krajine už takmer štvrťstoročie, by mal podľa očakávaní zvíťaziť.
Kagame získal viac ako 93 % hlasov v každých z troch predchádzajúcich volieb. O kandidatúru sa uchádzalo osem kandidátov, ale na konečnom zozname, ktorý schválila volebná komisia, zostali len dvaja. Ostatní, vrátane najhlasnejších Kagameho kritikov, boli vylúčení z rôznych dôvodov, medzi ktoré patrí aj predchádzajúce odsúdenie za trestný čin, uvádza CNN.
Vo volebnom stredisku Rwandexco v hlavnom meste Kigali sa ľudia začali zhromažďovať už 90 minút pred otvorením volebných miestností. Volič Barimukije Pheneas povedal, že sa rozhodol znovu zvoliť Kagameho, ktorého chvália za obnovu krajiny po genocíde v roku 1994 preto, lebo uprednostnil rozvoj a zaviedol účinné sociálne služby. „Hlasovali sme pokojne, bez akejkoľvek tlačenice a sme spokojní,“ povedal Pheneas. „Hlasoval som za Paula Kagameho, pretože pre nás veľa dosiahol; zjednotil nás.“
Kagame kandiduje proti ďalším dvom kandidátom, Frankovi Habinézovi a Philippovi Mpayimanovi, ktorí boli jeho vyzývateľmi aj v posledných voľbách v roku 2017. Na výhru je potrebné získať podporu viac ako 9 miliónov oprávnených voličov, ktorí zároveň volia poslancov parlamentu. Predbežné výsledky sa očakávajú do 20. júla. Šofér taxíka Karangwa Vedaste uviedol, že priebeh hlasovania bol pokojný. „Hlasoval som za lídra, ktorému dôverujem. Ten, ktorého som volil, je tajomstvo môjho srdca. Keď vyhrá, podelím sa oň,“ povedal Vedaste.
Kagame získal takmer 99 % hlasov v hlasovaní v roku 2017, ktoré nasledovalo po zmene ústavy, ktorou sa odstránili limity na funkčné obdobie, ktoré by mu znemožnili opätovne kandidovať.
Kagame si získal uznanie za transformáciu Rwandy na prosperujúcu ekonomiku, ale čelil aj kritike zo strany aktivistov za práva a západných krajín za to, že umlčal médiá, potláčal opozíciu a podporoval povstalecké skupiny v susednej Konžskej demokratickej republike. Rwandská vláda všetky obvinenia odmietla a počas kampane Kagame sľuboval ďalší rozvoj a stabilitu. Stav ľudských práv v krajine sa dostal do centra pozornosti, keď Rwanda v roku 2022 uzavrela migračnú dohodu so Spojeným kráľovstvom o prijatí tisícov žiadateľov o azyl. Nová britská vláda vyhlásila, že túto dohodu zruší.