Pri pobreží chorvátskeho ostrova sa objavili nebezpečné tanierovky kompasové. Tento druh medúz možno na fotkách vyzerá nádherne, môže však spôsobiť nepríjemné popáleniny. Ak ich teda počas svojej letnej dovolenky pri Jadrane uvidíte, držte si odstup!
Asi tucet dospelých jedincov tanierovky našli plavci na pobreží ostrova Cres „Tanierovky kompasové obvykle bývajú v hĺbkach do desiatich metrov. Ich klobúk môže mať priemer až 30 cm a chápadlá, ktoré na sebe majú žahavé bunky, sú až meter dlhé,“ popísala druh biologička Milvana Arko Pijevacová.
Kontakt s týmito medúzami spôsobuje veľmi bolestivé kožné popáleniny. Tie sú síce nepríjemné, ale našťastie vo väčšine prípadov nie je nutné volať lekára. „Postihnuté miesto nedrhnite, neoplachujte sladkou vodou a ani ničím nemažte. Pokožku často oplachujte morskou vodou. Prípadne môže fungovať ponorenie do teplej vody alebo octu,“ radí záchranný tím Červeného kríža v Dubrovníku.
Na popálenú kožu nemočte!
Je dôležité spomenúť, že na popáleninu od medúzy nezaberá vymočiť sa na požadovanú oblasť. Čo je rozšírený mýtus. Naopak by to podľa odborníkov mohlo bolesť zhoršiť, pretože to nijako nepomôže so zastavením jedu medúzy. Je tiež kľúčové sa zasiahnutej oblasti nedotýkať, mohli by tam totiž ešte byť zvyšky chápadla. „Najdôležitejšie je odstrániť chápadlá, vyčistiť ich. Môžeme ich zoškrabnúť plastom, napríklad kreditnou kartou,“ povedal vedec Rade Garić.
Ten tiež poradil, že je možné zmiešať piesok s morskou vodou a urobiť si tak peeling. Lekára je podľa odborníkov nutné volať iba pri zasiahnutí hlavy alebo očí a v prípade príznakov, ako sú závraty, zvracanie a migrény. S postupným otepľovaním mora sa očakáva migrácia tanieroviek na sever.
Plavci hlásia výskyt medúz v Kašteli
V posledných dňoch už napríklad došlo na niekoľkých plážach v Kašteli k incidentom, keď plavci utrpeli popáleniny, pravdepodobne od medúz. Hoci Oceánografický ústav v Splite doteraz nedostal oficiálne potvrdenie o výskyte medúz v Kaštelskom mori, informácie od kúpajúcich sa a fotografie naznačujú opak.
Doktorka Olja Vidjaková z Oceánografického ústavu v Splite potvrdila, že tanierovky kompasové sa v Jadrane v hojnej miere vyskytujú a zdôraznila, že v letnom období sa množia aj iné druhy medúz, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné popáleniny. „Máme bezplatnú mobilnú aplikáciu RebrashNET, kde môžu používatelia všetky pozorované javy hlásiť pomocou obrázku. Potom dostávame georeferenčné snímky týchto výskytov, takže okamžite získame polohu a vieme, kde tieto výskyty sú,“ doplnila vedkyňa. „Aplikácia bola vytvorená na uľahčenie komunikácie občanov s vedcami, ktorí sa touto témou zaoberajú, a na poskytovanie všetkých relevantných dát o ich výskyte v reálnom čase. Preto je veľmi užitočné posielať vedcom čo najviac správ o výskyte,“ povedala Vidjaková.
Čo robiť, keď sa stretnete s medúzou?
Nepanikárte. Rýchle pohyby môžu medúzu podráždiť a spôsobiť uvoľnenie väčšieho množstva jedovatých chápadiel. Neplávajte priamo k nej a nedotýkajte sa jej ani žiadnym predmetom. Všeobecne je najlepšie sa medúze v mori úplne vyhnúť.
Medúzy ale nie sú jedinou hrozbou zamorujúcou niektoré pláže. Okrem medúz sa v Chorvátku vyskytuje aj toxická morská tráva, ktorá patrí k druhu morských rias. Reakcia na kožu po kontakte s ňou je oveľa rýchlejšia ako u popálenín od medúz a podráždenie kože po popálení trvá tiež oveľa dlhšie, v niektorých prípadoch dokonca až 10 dní.
Je dôležité si uvedomiť, že aj keď zranenia od medúz nie sú smrteľné, stretnutie s týmito krásnymi žhavcami môže byť veľmi bolestivé. Dodržiavaním vyššie uvedených pokynov a preventívnych opatrení sa môžete chrániť pred nepríjemnými zážitkami a užiť si dovolenku na pláži bez starostí.